|
Вчені знайшли чорну діру із бульбашками
Автор/джерело - © Кореспондент.net
|
Дата публiкацiї - 8.07.2010 19:05 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=10716
У галактиці NGC 7793 астрономи виявили чорну діру, яка видуває з розпеченого газу бульбашки, розмір яких досягає тисячі світлових років.
Манфред Пакалл з університету Страсбурга і його колеги, які описали відкриття у статті журналу Nature, досліджували хмару гарячого газу на околиці галактики NGC 7793, розташованої за 12 мільйонів світлових років від Землі в сузір'ї Скульптора.
"Ми з'ясували, що ця хмара ... створена чорною дірою, що випускає кілька струменів газу", - говориться в статті.
Чорні діри, коли вони поглинають матерію, виділяють величезну кількість енергії. Вважалося, що більша частина цієї енергії виділяється у формі випромінювання, головним чином, рентгенівського. Однак нові дані показали, що деякі чорні діри можуть вивільняти стільки ж або навіть більше енергії у вигляді струменів часток, що швидко рухаються. Ці швидкі струмені врізаються в міжзоряний газ, розігріваючи його і запускаючи процес його розширення.
Розширювана бульбашка містить суміш гарячого газу і швидких частинок різних температур. Спостереження в різних діапазонах допомагає астрономам обчислити швидкість, з якою чорна діра розігріває своє оточення.
Виходячи з розміру і швидкості розширення міхура, астрономи з'ясували, що активність струменів газу продовжується, щонайменше, останні 200 тисяч років. А розмір міхура становить не менше 1 тисячі світлових років.
"Довжина струменів газу у NGC 7793 величезна порівняно з розміром чорної діри, яка їх випускає. Якби чорна діра була розміром з футбольний м'яч, кожен струмінь простягнувся б від Землі за межі орбіти Плутона", - сказав співавтор роботи Робер Соріа.
Це дослідження допоможе астрономам зрозуміти схожість між невеликими чорними дірами, які формуються в результаті колапсу масивних зірок, і супермасивними чорними дірами в центрі галактик.
Нагадаємо, 25 червня повідомлялося, що британські астрофізики запропонували теоретичний спосіб знищення чорної діри. Щоправда, поки вчені не можуть сказати, що від неї залишиться в результаті. |
|
|
|
© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.
|