Дата публiкацiї - 8.07.2010 22:11 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=10720
Україна сама винна у тому, що гальмує на шляху до ЄС, але і Брюссель мав активніше її підтримувати. Такі думки німецьких експертів пролунали в Києві на конференції Фонду ім. Гайнріха Бьолля, наближеного до Зелених.
Україна повинна усвідомити причини провалу “помаранчевої революції”, - вважає Дітмар Штюдеманн, який очолював посольство Німеччини в Україні від 2000 до 2006 року. Штюдеманн наголосив, що у країні від початку 90-тих нічого не змінилось: органи влади залишаються «жувальною гумкою», яку можна «розтягувати в різні боки і напрями», партії об’єднані винятково економічними інтересами, а громадянське суспільство так і не спромоглося отримати контроль над владою. Дипломат закинув і екс-президенту Вікторові Ющенку, який, на його думку, підвів країну у часи свого президентства: багато говорив, але нічого не зробив.
Молдова навчилась на українському досвіді
З цих недоліків України, однак, належно скористалась Молдова, яка нині прогресує у євроінтеграційних переговорах, - переконаний Райнер Штеенблок з Асоціації стратегії європейської інтеграції: “У Молдові політики з нового уряду, який прийшов до влади внаслідок поразки комуністів, навчені помилками України на шляху євроінтеграції. Керманичі Молдови зважують на ті суперечки, які мали місце в Україні між Ющенком і Тимошенко, і переконані, що така демократія їм не потрібна. Молдовські політики наголошують, що вони мають монолітний владний блок, метою якого є Європейський Союз. Це професійна позиція, яка виробилась на гіркому досвіді України”, - наголосив Штеенблок і додав, що у провалі України є й доля вини ЄС.
ЄС завинив перед Україною
“Я вважаю, що після «помаранчевої революції» Європейський Союз мав більш рішуче підтримувати Україну на шляху до Європи. ЄС повинен був подати більш чіткий сигнал. ЄС мав наголосити, що бажає бачити Україну як свого члена, однак вона повинна зробити для цього конкретні речі, зокрема припинити театр між демократичними партіями”, - переконаний Штеенблок. Він вважає, що чітка позиція Євросоюзу позитивно вплинула б на ситуацію в Україні.
ЄС чи Росія? Треба вибрати
Німецький політик також оцінив шанси України на укладення угоди з ЄС про асоціацію. Він вважає, що успіх залежить від того, хто братиме участь у переговорах з ЄС з боку України, і чи діятиме влада в інтересах держави. “Україна повинна вибрати, що їй більше потрібно – ЄС чи митний союз з Росією і Казахстаном. Йти обома шляхами неможливо”, - запевнив Штеенблок і висловив сподівання, що Україна використає свій шанс на отримання порозуміння саме із західними партнерами. |