“Невидима горила” повернулася: експеримент для перевірки уваги. Відео

Автор/джерело -  © NEWSru.ua



Дата публiкацiї - 14.07.2010 04:31 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=10781

Психологи повторили експеримент 10-річної давнини під назвою “Невидима горила”, який наочно демонструє особливості концентрації уваги людини.

Перше дослідження проводилося наприкінці 1990-х років американським професором психології Деніелом Саймонсом. Волонтерам пропонували подивитися відео, на якому дві групи людей - одні з них одягнені в чорне, інші в біле - передають один одному баскетбольні м'ячі. При цьому ставилося завдання порахувати, скільки пасів зробили гравці в білому.

Увага! Щоб взяти участь в експерименті, радимо спочатку подивитися відео і порахувати, скільки пасів зробили гравці в білому, а вже потім читати текст далі.



Під час гри у кадрі на кілька секунд з'являвся чоловік в костюмі горили. Психологи виявили, що майже половина волонтерів, які дивилися відео, навіть не помітили, як "горила" встала перед камерою, постукала себе у груди і непоспішаючи пішла.

Це відео тепер так широко відомо, що багато людей, коли їх просять порахувати баскетбольні передачі, вже заздалегідь шукають горилу. Саймонс вирішив використати це на свою користь.

У повторному експерименті вчений зміг довести, що люди, які очікують екстраординарних подій в кадрі, ще більш неуважні і частіше пропускають зміни, що відбуваються паралельно, аніж ті, хто нічого не очікує і просто виконує завдання.

Цього разу знову близько половини з тих, хто ніколи не бачив і не чув про відео з горилою, пропустили горилу в новому відео. Усі, хто знав про вихідне відео, помітили горилу в цьому експерименті. Однак це не допомогло їм краще виявляти інші непередбачені ситуації.

Тільки 17% з тих, хто були знайомий з оригінальним відео "Горила", помітили одну чи дві непередбачувані події, які сталися одночасно з появою горили - вихід одного з гравців та зміна кольору завіси. У той час як 29% з тих, хто не був знайомий з оригінальним відео, помітили одну з двох подій.

Нове відео "The Monkey Business Illusion" стало зіркою Інтернету і фіналістом травневих змагань на Найкращу ілюзію року Товариства невральних досліджень (Neural Correlate Society). Зараз "Невидимій горилі" навіть присвячений власний сайт, на якому продаються відео і різні предмети з її зображенням.

Раніше науковці дійшли висновку, що стрес знищує пам'ять на клітинному рівні.


 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.