Вчені наблизилися до розгадки полярних сайв Сатурну

Автор/джерело -  © Lenta.ru



Дата публiкацiї - 5.08.2010 16:05 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=11038

Астрономи виявили, що полярні сяйва на Сатурні пульсують з частотою приблизне одне "биття" за сатурніанський день.

Полярні сяйва видимі одночасно над обома полюсами Сатурну. Зображення Jonathan Nichols, NASA, ESA, University of Leicester

Робота учених прийнята до публікації в журнал Geophysical Research Letters, а її короткий опис приведений в прес-релізі університету Лестера, співробітники якого брали участь в дослідженні.

Астрономи аналізували дані спостережень за Сатурном, зібрані телескопом "Хаббл" з 2005 по 2009 роки. Учені з'ясували, що полярні сяйва з'являються на полюсах планети з досить чіткою періодичністю. Нова інформація дозволяє пов'язати появу полярних сяйв з регулярною генерацією газовим гігантом радіовипромінювання.

Спочатку передбачалося, що радіовипромінювання з'являється унаслідок обертання Сатурну навколо своєї осі, проте пізніше від цієї версії відмовилися, оскільки частота випускання радіохвиль з часом змінювалася, і маловірогідно, щоб за такий короткий термін могло б сповільнитися або прискоритися обертання планети.

Деякі астрономи припускали, що радіохвилі можуть з'являтися в результаті попадання в атмосферу Сатурну заряджених частинок, що випускаються Сонцем. Цей процес також викликає полярні сяйва - коли заряджені частинки "стікають" уздовж ліній магнітного поля, що оточує планету, вони стикаються з молекулами атмосферних газів і примушують їх генерувати випромінювання. Доказом на користь такої версії стало б спостереження періодичності в появі полярних сяйв - саме це вдалося зробити авторам нової роботи.

На початку року були опубліковані знімки полярних сяйв, зроблені телескопом "Хаббл". Їх аналіз, зокрема, дозволив встановити, що сяйва на південному і північному полюсах відрізняються один від одного - північне менше за розміром, але при цьому інтенсивніше, ніж південне. Така асиметрія може пояснюватися нерівномірністю магнітного поля газового гіганту.


 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.