|
Презилент Янукович виступив перед суддями і розповів про майбутні новації
Автор/джерело - © “Аратта-Україна”
|
Дата публiкацiї - 16.09.2010 14:19 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=11433
Президент України Віктор Янукович взяв участь у Х позачерговому з’їзді суддів України.
Вітаючи делегатів з'їзду з початком роботи, Глава держави підкреслив: створення незалежної, доступної і ефективної системи правосуддя, наближеної до світових стандартів, є одним з головних пріоритетів на шляху розвитку України як правової і демократичної держави, повідомила прес-служба АП.
“У державі, що прагне стати правовою, суд зобов'язаний бути авторитетним, владним, самостійним, - справді незалежним. Cудді своєю діяльністю повинні довести народу України, що суд – це дорога правди і справедливості”, - наголосив Янукович.
Сьогодні, переконаний Президент, люди прагнуть бачити в суді не бюрократичну установу, повільну при розгляді справ і швидку на розправу, а реального гаранта їхніх прав і надійного захисника законних інтересів.
Янукович нагадав, що на сучасному етапі стан здійснення правосуддя в Україні обговорюють державні діячі, юристи, науковці, міжнародні експерти, пересічні громадяни – “всі, хто очікує на зміни в державі”.
“Необхідність судової реформи назріла. Це зрозуміло всім”, - сказав Президент, нагадавши, що вніс на розгляд парламенту проект Закону "Про судоустрій і статус суддів", що був прийнятий парламентом і набрав чинності 30 липня 2010 року. “Отже, зроблено перший і вкрай необхідний крок на шляху здійснення судової реформи в Україні”, - зауважив він.
На переконання Президента, сьогоднішнє зібрання, на якому присутні представники суддівського корпусу всіх регіонів, рівнів та спеціалізацій – найкраща відповідь критикам нового закону і яскравий приклад його дієвості. У цьому контексті Віктор Янукович відзначив, що новим законом удосконалено процесуальне законодавство, посилено роль органів суддівського самоврядування, поліпшено стан незалежності судді, в тому числі - й від керівників судів.
“Рішуче заперечую проти протиставлення суду та держави. Судова влада є владою державною, прошу пам’ятати про це всіх присутніх. А головним завданням держави є захист прав, свобод і законних інтересів людини та громадянина, - наголосив Президент. – Людина – найвища цінність для держави. Цей принцип повинен бути основним для будь-якого представника влади і, насамперед - для суддів”.
На переконання Глави держави, лише ефективне функціонування та конструктивна взаємодія трьох гілок державної влади – законодавчої, виконавчої і судової, - здатні забезпечити розвиток країни.
“Метою мого перебування на посту Президента є виведення України з числа аутсайдерів європейських країн. Наша держава має всі можливості і повинна протягом наступних п’яти років стати рівноправним членом європейської спільноти. Без незалежного, кваліфікованого суду це неможливо. Закликаю вас стати моїми партнерами на цьому шляху”, - сказав Янукович.
“Звернення «Ваша честь!» - це не просто слова, це заклик до честі та мужності. Будьте достойними такого звернення. Я в свою чергу зроблю все можливе для створення умов діяльності незалежного суду”, - зазначив Президент.
Звичайно, зауважив Янукович, судову систему не оминають негаразди, характерні для всієї держави. Від хронічного недофінансування страждають всі галузі економіки та соціальної сфери.
“Ми працюємо над подоланням цієї проблеми”, - наголосив Президент. У цьому контексті він звернув увагу, що Україна за останні кілька місяців подолала відставання в економіці. Так, за його словами, зростання ВВП сьогодні становить понад 6%, промислового виробництва – майже 12%, зростання зарплати – 7,2%. Покращується ситуація у пенсійній сфері, скорочується дефіцит бюджету. Президент також зазначив, що за півроку інфляція склала лише 3,3%. “Безумовно, характерною рисою є зростання інфляції восени і наприкінці року. Але якщо це і відбудеться – це буде невелика цифра”, - запевнив Янукович.
Навіть за непростих умов життєво необхідні фінансові потреби судів будуть забезпечені, підкреслив Президент. Одним із шляхів досягнення цієї мети він назвав запровадження інституту судового збору, надходження від якого, відповідно до європейських стандартів, повинні спрямовуватися на фінансування діяльності судів. За словами Глави держави, розмір судового збору повинен бути диференційованим в залежності від виду та складності справи, а порядок визначення розміру та справляння цього збору - бути простим і зрозумілим для всіх.
“Переконаний, що новий статус Державної судової адміністрації України як складової судової системи сприятиме поліпшенню матеріально-технічного забезпечення судів. Новий закон дає підстави сподіватися й на істотне підвищення рівня фахової підготовки кандидатів у судді”, - сказав Глава держави, додавши, що Вища кваліфікаційна комісія суддів та Національна школа суддів мають всі можливості для забезпечення судів виключно кваліфікованими кадрами.
“Залучення спеціалізованих юридичних вищих навчальних закладів до підготовки кандидатів на посади суддів має відбуватися за прозорою, конкурентною процедурою. Не за горами той час, коли на етапі добору перевірятимуться не лише знання, а й ділові, психологічні та моральні якості кандидата, як це робиться в багатьох розвинутих країнах”, - переконаний Янукович.
“Судову реформу не завершено. На часі - здійснення реформи кримінальної юстиції. Кримінальне переслідування повинно здійснюватися з неухильним дотриманням прав і свобод людини у повній відповідності до європейських стандартів. Структура і повноваження правоохоронних органів мають бути переглянуті відповідно до світової практики розвинутих демократичних країн”, - також наголосив Президент. Він також зазначив, що у системі кримінальних покарань повинні домінувати покарання, не пов’язані з позбавленням волі. Прокуратура і адвокатура будуть реформовані з тим, щоб саме представники цих органів відігравали провідну роль у кримінальному процесі на засадах змагальності.
Нагальною потребою часу Віктор Янукович назвав створення єдиної комп’ютерної інформатизованої системи для всіх судів.
“Я не виключаю і того, що з метою завершення реформи будуть внесені відповідні зміни і до Конституції України”, - сказав Президент.
“Сьогодні ви будете обирати і членів Вищої ради юстиції. Цей орган відіграє надзвичайно важливу роль у функціонуванні судової системи. Досить широкі повноваження ради щодо вирішення питань про звільнення суддів покладають на її членів та керівництво надзвичайно велику відповідальність. Вища рада юстиції не повинна бути каральним органом і використовуватися будь-ким для розправи з неслухняними суддями.
Тим більше неприпустимим є використання статусу члена ради у власних інтересах”, - зауважив Глава держави. – “Практику «телефонного права» ми будемо викорінювати рішуче, незважаючи на особистості”.
Президент закликав присутніх обрати достойних кандидатів.
“Я вимагаю від усіх посадовців поваги до судових рішень, їх безумовного виконання. Посадова особа органу державної влади не повинна чекати, поки виконанням судового рішення займеться виконавча служба. Отримав судове рішення – будь ласкавий, виконай його, це твій обов’язок і авторитет влади в цілому”, - підкреслив Президент.
Глава держави також назвав неприпустимою практику, коли органи виконавчої влади приймають завідомо незаконні рішення, мотивуючи це відсутністю коштів чи якимись псевдодержавними інтересами; або ж коли з метою затягування часу оскаржують очевидно законні судові рішення.
“Я наголошую – державна влада є єдиною. Не повинно бути протистояння між виконавчою і судовою владою. Між ними має відбуватися конструктивний діалог. Ми спільно повинні наводити лад у державі”, - переконаний Віктор Янукович.
Прикладом такої співпраці Президент назвав роботу, що ведеться у столиці з повернення комунальної власності, зокрема землі, місту. “Я скажу так: каленим залізом будемо випалювати (щоб це всі знали). Ті, хто торкається руками до власності всього українського народу, будуть за це страждати і будуть покарані. Це буде так”, - наголосив Віктор Янукович.
Сьогодні, зазначив Глава держави, масштаби діяльності підприємливих суддів, які своїми судовими рішеннями без рішень Київради роздавали землю, вражають. “Ми виявили всі ці питання і будемо розбиратися”, - підкреслив Глава держав, зазначивши, що найактивнішими у цьому процесі були судді Господарського суду міста Києва, а серед загальних судів найбільше "відзначився" Шевченківський районний суд столиці.
“Переконаний, що Вищою радою юстиції, куди вже надійшли відповідні матеріали, буде надана адекватна і оперативна оцінка таким діям”, - сказав Президент.
“Ми з вами повинні наполегливо, системно і послідовно працювати над поверненням довіри суспільства до суду. Вірю, що спільними зусиллями ми наблизимо Україну до європейського правового простору та забезпечимо гідне життя і упевненість у завтрашньому дні кожного громадянина”, - наголосив Віктор Янукович.
Президент побажав делегатам з’їзду плідних і результативних дискусій, тісної співпраці та вагомих досягнень в ім'я закону, справедливості та України.
|
|
|
|
© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.
|