WikiLeaks: Росія задовго до війни вела в Грузії таємну гру

Автор/джерело -  © ТСН



Дата публiкацiї - 2.12.2010 19:20 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=12319

Росія ще до серпневого конфлікту 2008 року агресивно вела в Грузії таємну гру, намагаючись повернути цю країну у свою сферу впливу, і постачала допомогою, в тому числі військовою, сепаратистів в Абхазії і Південній Осетії.

Такі висновки американських дипломатів містяться в секретних документах Держдепартаменту, опублікованих скандальним сайтом WikiLeaks.

Так, ще за рік до конфлікту, в серпні 2007-го, посол США в Тбілісі Джон Теффт писав у звіті, що за останні кілька років зібрав безліч вагомих свідчень такої діяльності Кремля, націленої на дестабілізацію Грузії та відсторонення від влади президента Михайла Саакашвілі.

На думку дипломата, за всім цим стояло інше завдання - переорієнтувати Грузію від євроатлантичної інтеграції назад, на простір московського впливу.

Теффт наводить довгий перелік "доказів" - вони включають і ракетні атаки, і замах, і безліч "дрібних ворожих дій". Зокрема, йдеться про обстріл абхазької Кодорської ущелини, підрив грузинської поліцейської машини і передбачувана змова з метою вбивства відомого опозиціонера.

Крім того, згідно з секретним звітом посла, Москва, всупереч позиції Тбілісі, надавала пряму підтримку Абхазії і Південній Осетії, в тому числі поставляючи їм озброєння.

Більш того, Росія виплачувала зарплату поліцейським і працівникам інших служб захисту населення в Південній Осетії і тим самим підігрівала їхню рішучість не працювати на офіційну грузинську владу. А ще вона видала паспорти РФ 95% жителів анклаву, і ці новоспечені громадяни стали тими "росіянами", яких Москва збройним шляхом "захистила" в серпні 2008 року.

Теффт констатує в документах, що Південна Осетія більше залежна від Москви, ніж Абхазія. Однак росіяни, згідно з його висновками, мають величезний вплив на абхазького президента Сергія Багапша - людини з "радянським менталітетом", який частенько навідується до Москви для консультацій.

За даними американського дипломата, який посилається на грузинські джерела, в 2007 році хворого Багапша забрали на лікування в РФ на літаку ФСБ. А високопоставлений офіцер цієї російської служби в той момент жив у президентському комплексі Багапша, в окремій наданій йому резиденції.

Сайт також публікує лист посла США в Росії Джона Байерлі, де прямо говориться, що зміцнення військової співпраці США і Грузії може до ускладнень в процесі зближення Вашингтона з Москвою.

Посол попереджає, що якщо США зроблять помилки при плануванні військової співпраці з Тбілісі, між Вашингтоном і Москвою почнуться суперечки, причому будуть порушені питання, які в Москві вважають стратегічно важливими.

На думку Байерлі, саме питання про майбутній статус Росії на регіональному рівні буде грати ключову роль у відносинах Вашингтона з Москвою.

Нагадаємо, останніми днями Wikileaks розсекретила велику кількість дипломатичних документів, зокрема, в яких йдеться, що Росія - "мафіозна держава" і яка "кришує" злочинні мережі.


 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.