Астрономи занайшли зірку з планетною системою, подібною до Сонячної

Автор/джерело -  © Кореспондент.net



Дата публiкацiї - 3.02.2011 11:17 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=13027

Астрономам вперше вдалося виявити планетну систему, названу Кеплер-11, що містить як мінімум 6 планет, які мають маси й радіуси близькі до земних, що дає змогу очікувати в найближчі роки виявлення землеподібної планети, придатної для життя.

Про це повідомляється в статті дослідників, опублікованій в журналі Nature в середу.

Планетна система Кеплер-11 знаходиться за 2 тисячі світлові років від Землі і містить 6 планет з радіусами від 2 до 4,5 радіусів Землі.

При цьому п'ять найбільш близьких до зірки планет мають маси від 2,3 до 13,5 мас Землі і обертаються на дуже короткій відстані від світила - від 0,1 до 0,4 радіуса орбіти обертання Землі від Сонця.

Відкриття було зроблено за допомогою космічного телескопа "Кеплер", спеціально призначеного для пошуку в космосі планет, схожих на Землю.

Цей телескоп був запущений на орбіту в березні 2009 року, де він відтоді веде спостереження за ділянкою космосу, що включає сузір'я Ліри і Лебедя. На думку астрономів, ця ділянка космосу містить найбільшу кількість зірок, схожих на Сонце, які знаходяться порівняно недалеко від Землі.

Спостерігаючи високу точність зміни в інтенсивності світінні одночасно 150 тисяч зірок, Кеплер дає змогу виявити ті з них, де періодичні зміни в світності пов'язані з проходженням на тлі зірок їхніх планет. Подальший аналіз цих даних дає можливість визначити параметри орбіти планети, її власний радіус і швидкість обертання навколо зірки.

Подібним чином вченими були виявлено вже чимало планетних систем, проте тільки одна з них містила більш як три планет, що обертаються на тлі зоряного диска.

Орбіти всіх виявлених планет лежать в одній площині, а низька щільність вказує на те, що 20% -30% їх маси становить щільна газова атмосфера гелію і водню.

При цьому дві найближчі до зірки планети мають істотно більшу щільність. Це, зі слів вчених, означає, що частка щільних мінеральних порід в їх складі істотно більша. Швидше за все планети утворилися не на своїх сучасних орбітах, а на більш віддалених від зірки і з часом зайняли свої позиції поблизу світила.

При цьому більш масивні планети, за оцінкою вчених, за останні 5 мільйонів років зуміли "перетягнути" на себе значну частину газоподібної речовини з двох планет системи Кеплер-11, найбільш близьких до зірки.

Незважаючи на це, система планет, що знаходяться один до одного на надзвичайно близьких орбітах, може бути за оцінкою авторів статті дуже стабільною протягом мільйонів років.

"Якщо Кеплер продовжить свою роботу протягом хоча б закладеного терміну - 3,5 року на орбіті, то шанс знайти планету, схожу на Землю, становитиме приблизно 20%. Якщо він пропрацює, скажімо, шість років, то така планета буде знайдена з високою ймовірністю", - сказав під час прес-конференції Джек Ліссауер, провідний автор публікації з Наукового центру НАСА імені Еймса.

Раніше, в січні, австралійський фізик Бред Картер заявив, що у Землі може з'явитися ще одне сонце.


 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.