Новий виборчий закон недосконалий, але вигідний і владі, і опозиції

Автор/джерело -  © DW



Дата публiкацiї - 18.11.2011 14:48 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=15869

Новий закон про вибори став нелегким компромісом меншості з парламентською більшістю, визнають опозиціонери. Закон не сприяє підвищенню політичної відповідальності депутатів, впевнені незалежні експерти.

Ще за день до голосування опозиція оцінювала запропонований владою закон як «легалізацію фальсифікацій, що мали місце під час місцевих виборів». Безпосередньо перед голосуванням опозиціонери, однак, пішли на значні поступки, коли стало зрозуміло, що більшість ніколи не погодиться на запровадження, скажімо, відкритих партійних списків. Єдине, що вдалося виторгувати опозиціонерам, – це корекція процедурних норм, зізналися представники парламентської меншості. «Ми вибрали з двох зол те, що менше», – сказав депутат від фракції БЮТ-«Батьківщина» Кирило Куликов.

Напередодні Верховна Рада ухвалила в цілому законпро вибори, який встановлює п'ятивідсотковий прохідний бар'єр. За проголосувало 366 депутатів. Від Блоку Юлії Тимошенко надійшло 62 голоси, від НУНС - 36. Не підтримали закон шість депутатів, утрималися - п'ять. Новий закон передбачає змішану виборчу систему. Половина депутатів, а саме - 225, обираються за пропорційною системою, інша половина - за мажоритарною. Блоки не можуть брати участі у виборах.

Антиконституційні норми

Представники більшості не приховували своїх намірів відсіяти потенційних супротивників ще на етапі подолання прохідного бар'єру. «В парламенті не повинно бути сотні партій», – заявив заступник голови фракції Партії регіонів Вадим Колесніченко. В результаті, як сказав Deutsche Welle голова Комітету виборців України Олександр Черненко, закон вийшов на користь політичних сил, які представлені в уряді.

Експерт зазначив, що в законі збереглися такі суперечливі норми, як можливості для кандидатів балотуватися одночасно в окрузі та за партійним списком. «Так сталося тому, що ця норма вигідна і владі, і опозиції», – сказав Черненко.

Новий старий парламент

Чимало незалежних оглядачів вважають визначену новим законом змішану пропорційно-мажоритарну систему поверненням в минуле. Збільшення прохідного бар'єру з трьох до п'яти відсотків та участь у виборах самих лише партій і виключення з виборчого процесу політичних блоків є заходами, які фактично консервують нинішній склад Верховної Ради, сказав Deutsche Welle політолог Віктор Небоженко.

За прогнозами аналітика, до нового парламенту пройдуть Партія регіонів, деморалізована після арешту Юлії Тимошенко «Батьківщина» та керована опозиція у вигляді «Фронту змін». Експерт назвав «дуже складними» виборчі перспективи комуністів і націоналістичної партії «Свобода»,. Він вважає, що після запровадження п'ятивідсоткового бар'єру «спонсори цих партій втратять до них інтерес».


 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.