|
Люмпенізація всієї країни. За рік підприємців відчутно поменшало
Автор/джерело - © DW
|
Дата публiкацiї - 22.12.2011 16:16 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=16195
Майже рік Україна живе з новим Податковим кодексом. За цей час підприємців поменшало у 2,5 рази.
З нового року набудуть чинності окремі положення документу, то ж згортання малого бізнесу може продовжитися.
Рік з новим Податковим кодексом став для середнього бізнесу своєрідним випробуванням. Підприємці намагалися підлаштуватися під нові правила роботи. Ускладнена процедура списування витрат на закупівлю юридичними особами товарів і послуг у «спрощенців» призвела до того, що великі компанії фактично відмовлялися співпрацювати з малим бізнесом, який платить єдиний податок.
Окрім цього збільшені податкові платежі та збори до Пенсійного фонду спровокували згортання діяльності дрібних підприємців. Ще 30 відсотків малого бізнесу перейшла в «тінь», повідомив голова Ради підприємців при Кабінеті міністрів Леонід Козаченко. «Вони пішли в тінь через неможливість пристосуватися до Податкового кодексу і забезпечити виконання передбачених ним вимог», - сказав Козаченко, виступаючи на одному з засідань економічної ради громадських об'єднань, асоціацій промисловців, підприємців і роботодавців. Малому бізнесу дуже важко пристосуватися до такого важкого податкового законодавства, оскільки навіть великий бізнес вважає Податковий кодекс дуже складним, - вважає голова Ради підприємців.
Проблеми ще попереду
Попри те, що місцева влада намагається зарадити згортанню малого бізнесу, в регіонах дедалі більше ринків й торгівельних точок пустішають. Приміром за дев’ять місяців у Калуському районі Івано-Франківської області зареєструвалися підприємцями 92 фізичні особи, а закрили власну справу 179. «Вони закриваються, хоча в районі поновлено базу даних щодо вільних площ, які пропонуються для передачі в оренду чи продаж. Забезпечено безперешкодну участь малих підприємств у державних тендерах», - каже голова райдержадміністрації Василь Петрів.
Голову вільної профспілки підприємців України Валентину Коробку не дивує така ситуація. Вона наголошує: незважаючи на всі запевнення влади у тому, що підприємцям працюватиметься легше, насправді податковий кодекс малому бізнесу «нічого доброго не приніс». За словами Коробки, підприємцям додалося паперової роботи і головного болю. «Треба вести книги обліку – щодня все заповнювати, перераховувати. Це страшезна волокита. На ринках у підприємців вимагають сертифікати, а митниця їх на розмитнений товар не видає. А якщо немає папірця, то одразу великі штрафи», - прокоментувала Deutsche Welle Валентина Коробка. Водночас вона наголошує, що 2011 рік був перехідним роком, а найбільші проблеми чекають підприємців у наступному 2012-му, коли набудуть чинності деякі відстрочені статті податкового кодексу. «Цього року був мораторій на перевірки підприємців. З нового року вони відновляться з новою силою. А касові апарати?! Це взагалі буде ходіння по мукам», - прогнозує Голову вільної профспілки підприємців України.
Сподівання на краще
Разом з тим дехто з підприємців не надто критично сприйняв нововведення Податкового кодексу. «У мене нічого не змінилося. Сам єдиний податок знизився. Єдине, мені тепер треба більше платити у Пенсійний фонд. Але це ж моя пенсія», - поділився з Deutsche Welle підприємець Павло Гобов. Разом з тим у вільній профспілці підприємців України пояснюють, що збільшені відрахування до Пенсійного фонду збільшать пенсію підприємців аж на 5 гривень. «То, чи варто платити 4 тисячі до Пенсійного фонду, аби потім отримувати мінімальну пенсію, яка більша на кілька гривень?», - запитує Валентина Коробка.
Тих, хто планує 2012-го року працювати на єдиному податку , поділили на чотири групи в залежності від виду діяльності, яку веде підприємець і його річного грошового обігу. Зміни мають полегшити ведення бізнесу в Україні за спрощеною системою.
Чотири категорії
По суті, документ поділив “спрощенців” на чотири категорії. До першої увійшли підприємці з обсягом товарообігу до 150 тисяч гривень на місяць, які не мають права залучати найманих працівників. Для них єдиний щомісячний податок становитиме від 10 до 100 гривень. Це, приміром, торговці на ринках.
У другій групі - представники малого та середнього бізнесу з оборотом до 1 мільйона гривень на місяць, котрі мають право залучати до роботи до 10 найманих осіб. Податок для них становитиме від 20 до 200 гривень — залежно від рішення місцевої ради.
Третя група — фізичні особи з місячним оборотом до 3 мільйонів гривень і правом найму до 20 працівників. Розмір податку для них – три відсотки доходу з урахуванням ПДВ або 5 відсотків, якщо ПДВ включений в єдиний податок.
До четвертої групи увійшли юридичні особи із щомісячним оборотом до 5 мільйонів гривень і наймом до півсотні осіб. Ставка податку для них така ж як і для третьої групи.
Головне – виконання
Голова правління Інституту підтримки регуляторної реформи в Україні Володимир Дорош наголошує, що цього підприємці і домагалися, протестуючи проти запровадження податкового кодексу у 2010 році. «Тепер кодекс на 85 відсотків відповідає нашим вимогам. А навіщо було доводити до того, щоб люди протестували. Адже можна було відразу зважити на наші пропозиції», - сказав Deutsche Welle Володимир Дорош. Він наголошує, що саме 2012 рік буде «показовим» для підприємців, коли внесені зміни запрацюють.
Водночас німецький податковий консультант Томас Оттен з агенції Otten Consulting, який спеціалізується на українському податковому законодавстві, вважає, що зміни, які набудуть чинності з 1-го січня, несуть у собі низку поліпшень. В аналітичній статті для Групи німецьких радників при уряді України, Оттен головним позитивом називає загальне зменшення податкового тягаря для підприємців. Тим не менше, усю користь може звести нанівець елементарне невиконання актів. «Реформи у царині імплементації законодавчих актів є конче необхідними для того, щоби положення Податкового кодексу не стали порожніми словами», - підсумовує Оттен. |
|
|
|
© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.
|