|
Росія грає м’язами в Середземному морі
Автор/джерело - © DW
|
Дата публiкацiї - 30.06.2013 17:31 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=21012
Росія веде перемовини з Кіпром щодо військової присутності на острові. Йдеться про альтернативну базу в Сирії, вважають експерти. На їхню думку, плани відновити Середземноморську ескадру - лише “демонстрація прапору”.
Повідомлення про виведення російського персоналу з бази ВМФ в сирійському порту Тартус "не відповідають дійсності".
З такою заявою днями виступило міністерство оборони Росії. В документі сказано, що військових на пункті матеріально-технічного забезпечення справді немає, але лише тому, що їх давно змінили цивільні.
Міноборони стверджує, що "Тартус залишається офіційним пунктом базування та ремонту російських кораблів у Середземному морі". Насправді Росія, здається, готується до його можливої втрати. Припущення про те, що в разі зміни влади в Дамаску, російським військовим морякам доведеться піти з Тартусу, курсують давно. Тепер, можливо, в них з‘явиться реальна альтернатива.
Кіпр замість Сирії
Російський уряд веде перемовини з Кіпром стосовно розширення співпраці в оборонній сфері. Міністр закордонних справ Кіпру Іоанніс Касулідіс не виключив, що російська військова авіація зможе користуватись авіабазою в Пафосі. В інтерв’ю радіо "Голос Росії" міністр сказав, що країни готують угоду, яка вийде за рамки домовленостей про розміщення російських кораблів у порту Лімасолу.
"Це, напевно, має відношення до Тартусу, - сказала DW Марґарете Кляйн, експерт берлінського Фонду "Наука та політика". Навіть якщо російський уряд на даний момент виходить з того, що президент Сирії Башар Асад зможе втриматися при владі, у майбутньому це може змінитися". З нею згоден московський публіцист та військовий експерт Олександр Гольц. "Під час свійського планування треба розглядати найгірші варіанти", - відзначив Гольц у бесіді з DW
.
Тим часом, російські військові кораблі дедалі частіше заходять на Кіпр. 19 червня в порту Лімасолу побували два кораблі, щоб поповнити запаси. Попередній візит був у травні, коли Лімасол відвідали три російські військових кораблі. В червні об’єднання російських кораблів у Середземному морі, який наразі нараховує 16 кораблів, на місяць очолить флагман Чорноморського флоту, ракетний крейсер "Москва". До кінця року в Середземному морі зможе з’явитися єдиний російський авіаносець "Адмірал Кузнєцов", який базується на Північному флоті.
Російський фаворит у Середземному морі
Те, що вибір Росії припав саме на Кіпр, здається, не випадковість. Між двома країнами існують тісні економічні відносини. Кіпр і досі вважається "податковим раєм" для російських бізнесменів. Кілька років тому Росія надала Кіпру мільярдний кредит. Коли навесні 2013 року Кіпр був на межі дефолту, урядова делегація вирушила до Москви для переговорів про допомогу.
Проте тоді сторони не домовились. В результаті Кіпр отримав кредит від Європейського Союзу, членом якого він є, починаючи від 2004 року.
Якщо Росія та Кіпр домовляться, це буде перший випадок за останні 20 років, коли російські війська використовували територію країни-члена ЄС. в останній раз це була Німеччина, у східних землях якої до 1994 року залишалися солдати Західної групи військ (ЗГВ).
Слідами Радянського Союзу
Експерти розглядають російські плани на Кіпрі в ширшому контексті. Це ознака того, що Росія "знову хоче затвердитися в ролі супердержави", вважає Мараґарете Кляйн. До 2015 року Росія планує постійне військове перебування в Середземному морі.
Президент Володимир Путін під час виступу в центральному командному пункті Збройних сил у червні назвав Середземне море "стратегічно важливим регіоном", в якому в Росії свої інтереси. При цьому він зауважив, що плани стосовно створення Середземноморського флоту - "не брязкання зброєю".
Росія йде слідами СРСР. Радянська Середземноморська ескадра нараховувала від 30 до 50 кораблів, а її головним завданням було протистояння 6-му флоту США. В 1992 році ескадра була розформована. Тепер її хочуть відновити, але у скромніших розмірах. Згідно з планами, йдеться про десять кораблів.
Символічний жест
Подібні наміри викликають у колах експертів скептицизм. "Я думаю, тут в значній мірі мова йде про символічну політику", - говорить Марґарете Кляйн. З нею погоджується Олександр Гольц: «Завдання Середземноморської ескадри, боюся, буде полягати виключно в демонстрації прапору".
На думку Гольц, корабельний склад Росії "сильно поступається радянському". Про це заявив раніше колишній начальник штабу ВМФ Росії, адмірал Віктор Кравченко. Він зауважив, що Середземноморську ескадру планується формувати в основному за рахунок кораблів Чорноморського флоту, які давно застаріли. Угоди з Україною стосовно заміни кораблів на нові досі немає, відзначив Кравченко в інтерв’ю "Інтерфаксу" в березні 2013 року.
Ніхто з опитаних експертів не вірить в те, що російські кораблі у Середземному морі зможуть взяти участь у бойових діях в Сирії. Вони також не бачать приводів для хвилювання НАТО. Олександр Гольц наголосив, що, хоча Кіпр не є членом НАТО, на його території розташовані дві військові бази Великобританії. Одна з них розташована поруч з портом Лімасола, до якого заходять російські кораблі.
|
|
|
|
© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.
|