Директор Бібліотеки української літератури у Москві Наталія Шаріна
Напередодні відбувся обшук у приміщенні Бібліотеки української літератури – там шукали заборонені книжки. Після обшуків затримано директора Бібліотеки української літератури в Москві Наталію Шаріну. Її звинувачують у «розпалюванні національної ненависті і ворожнечі». Також обшукали і допитали співголову громадської організації «Українці Москви» Валерія Семененка. МЗС України заявило рішучий протест через обшуки в бібліотеці. Активісти вбачають у цьому старт чергової антиукраїнської кампанії.
Зранку і до пізнього вечора середи російські силовики проводили обшук у приміщенні Бібліотеки української літератури в Москві. В результаті затримали на 48 годин директора бібліотеки Наталію Шаріну.
Слідчий комітет Росії заявив, що її підозрюють у «розпалюванні національної ненависті і ворожнечі, а також приниженні людської гідності».
«За версією слідства, в 2011-2015 роках директор Бібліотеки української літератури Шаріна, що є посадовою особою, в порушення федерального закону «Про протидію екстремістської діяльності» поширювала серед відвідувачів книжкові видання Дмитра Корчинського, визнані судом екстремістськими матеріалами і забороненими до використання», – заявив представник комітету Володимир Маркін.
За повідомленням, у бібліотеці провели обшуки, вилучили друковану продукцію, «що містить заклики до антиросійської і антиросійської пропаганди».
У Слідчому комітеті Росії заявили, що підготували клопотання до суду про арешт Шаріної.
Сама Наталія Шаріна до свого затримання розповіла українським журналістам, що обшук відбувався у рамках кримінальної справи, порушеної ще в 2010 році, а нині реанімованої у зв’язку «зі зміною політичної ситуації».
За словами директора, в бібліотеці забороненої літератури не знайшли. Щоправда, поліцейські вилучили дитячий журнал «Барвінок», в якому побачили зображення прапора «Правого сектору», книги Дмитра Павличка. А зі спецсховища – книги про Степана Бандеру та ОУН-УПА, причому жодна з цих книг не значиться в списку екстремістських матеріалів.
З квартири Наталії Шаріної, за її словами, під час обшуку забрали комп’ютерну техніку, збірник досліджень про Голодомор, книжку Оксани Забужко, кілька примірників газети «Час Руху» та грамоти від колишніх президентів Ющенка, Януковича та від колишнього прем’єра Азарова за значний внесок у розвиток української культури.
Цього ж дня після обшуку на кілька годин був затриманий і доправлений до Таганської міжрайонної прокуратури також співголова громадської організації «Українці Москви», співголова колишнього Об’єднання українців Росії Валерій Семененко.
«Комп’ютери забрали, літературу, книжки історичні: Михайла Грушевського, Миколи Аркаса, тощо. Непрофесійно був проведений обшук. Перекинули абсолютно все, дуже грубо, непрофесійно», – повідомив Валерій Семененко телефоном Радіо Свобода. За його словами, слідчі обвинувачень не пред’являли, розпитували переважно про Бібліотеку української літератури.
«Тільки я ніяк не міг зрозуміти, причому тут я. Кажу, я там не працюю і взагалі не знаю нічого. А от ви директора знаєте? Знаю, кажу. Тому що ми громадська організація «Українці Москви», а то Бібліотека української літератури. Як же нам не дружити? Ми дружимо. Більше того, співпрацюємо», – розповів Семенченко.
Валерій Семененко погодився, що однією з причин підвищеної уваги до нього російських силовиків може бути те, що він щойно повернувся з України, куди організував виїзд кількох десятків спостерігачів за місцевими виборами. Дії російської влади Валерій Семененко назвав неадекватними і має намір подати скарги через процесуальні порушення.
«Чи я принишкну і залізу в нору? Ні, цього не буде ніколи. На мою громадську діяльність це не вплине», – запевнив активіст.
Міністерство закордонних справ України оприлюднило коментар, в якому заявило рішучий протест у зв’язку з проведенням російською владою обшуків у Бібліотеці української літератури в Москві.
«Це вже не перша спроба Кремля наклеїти ярлики «русофобства» та «екстремізму» на все українське, ці грубі і невмотивовані дії російської влади вкотре підтверджують агресивну політику Російської Федерації проти України», – зазначається в документі.
Віце-прем’єр, міністр культури України В’ячеслав Кириленко назвав арешт Семененка «репресіями проти української меншини».
Бібліотека української літератури в Москві була відновлена у 1989 році, а в 2010 році там також відбулися обшуки і її робота на кілька місяців зупинялася. Колишній співробітник бібліотеки, якому вже більше п’яти років заборонено в’їзд до Росії, Юрій Кононенко зазначив, що формальну причину завжди можна знайти.
«Те, що вчора зовсім було не екстремістським, тепер включається у ці списки. За такою логікою, за якою діють російські власті, то можна взяти будь-яку книгу і будь-яку газету сучасну, яка видається в Україні, і знайти там екстремізм», – зазначив Кононенко.
Останнім часом українці в Росії все більше зазнають порушень своїх прав. Так у середу в Ростовській області Росії поліція затримала знімальну групу телеканалу СТБ, яка їхала в суд над Надією Савченко. А два тижні тому на п’ять років заборонили в’їзд до Росії ще одному з лідерів української діаспори в Росії, співголові громадської організації «Українці Москви» Віктору Гіржову. У коментарі Радіо Свобода він заявив, що прогнозував подібний розвиток подій, оскільки, за його словами, українська влада недостатньо активно захищає своїх громадян за кордоном, особливо тих, хто нині відстоює інтереси України в Росії.
«Це такий конвеєр репресивний розкручується, нічого дивного. Військова фаза закінчилась, починається психологічна війна, інформаційна. Це буде продовжуватись і нам треба з цим якось боротися та адекватно відповідати на такі виклики», – сказав Віктор Гіржов.
У 2010 році була ліквідована Федеральна національно-культурна автономія українців Росії, а в 2012 році – Об’єднання українців Росії. Напередодні у Федеральній міграційній службі Росії заявили, що всім громадянам України, які перебувають на російській території, упродовж листопада необхідно звернутися у службу для визначення свого правового статусу. Щодо порушників вживатимуться заходи адміністративного характеру, включаючи заборону на в’їзд.