В Україні покращилася ситуація зі свободою слова

Автор/джерело -  © DW



Дата публiкацiї - 20.04.2016 12:15 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=26400

Негативним фактором для свободи слова в Україні залишається вплив олігархів на ЗМІ. Значно погіршила за минулий рік позиції у рейтингу Польща.

У щорічному рейтингу свободи слова міжнародної організації "Репортери без кордонів", оприлюдненому в середу, 20 квітня, Україна піднялася у порівнянні з попереднім роком на 22 позиції - зі 129-го на 107-е місце.

Утім, як зазначив керівник німецького відділення "Репортерів без кордонів" Крістіан Мір в інтерв’ю агентству dpa, насправді це не є "хорошим місцем". "Роль олігархів у медіасфері все ще залишається проблемою", - додав він, коментуючи ситуацію в Україні. Також значно піднявся у рейтингу Туніс - на 30 позицій до 96-го місця, завдяки суттєвому зменшенню проявів насильства щодо журналістів.

Погіршення ситуації

Загалом організація констатує погіршення ситуації зі свободою слова у світі. Фактори, які сприяють цьому, зазначив Мір, - посилення законодавства, яке скорочує свободу слова під приводом захисту від тероризму, спроби урядів обмежити доступ до новин в інтернеті, знищення обладнання журналістів, часті напади на співробітників ЗМІ та інші.

Серед країн, в яких за останній рік спостерігалося найбільше погіршення ситуації, - Польща, яка опинилася на 47-му рядку рейтингу (мінус 29 місць), Таджикистан - 150-ий рядок (мінус 34) та Бруней - 155-ий (мінус 34). Причина погіршення у Польщі - намагання консервативного уряду обмежити свободу суспільно-правових ЗМІ.

На чотири сходинки опустилася і Німеччина - на 16-ту позицію. Тут причина, за словами Крістіана Міра, - зростання кількості насильницьких нападів на журналістів, зокрема, при проведенні акцій правопопулістським рухом Pegida.

Туреччина - вже після Росії

Погіршила свої позиції і Туреччина, в якій було зафіксовано силові дії проти низки ЗМІ, судові позови проти журналістів, а також обмеження критики на адресу президента та уряду. Тепер Туреччина - на 151-ій позиції зі 180 країн (мінус 2 місця). Росії натомість за минулий рік вдалося дещо покращити ситуацію - країна піднялася на 4 сходинки на 148-му позицію.
Найкращі і найгірші

Найкраща ситуація зі свободою слова - у Фінляндії, Нідерландах та Норвегії. У якості факторів, які дозволяють Фінляндії упродовж кількох років очолювати рейтинг, Крістіан Мір назвав відсутність насильницьких актів щодо журналістів, розмаїтість ЗМІ, хороший закон про свободу інформації, а також той факт, що меншини, як-от шведська, мають вільний доступ до ЗМІ. У хвості рейтингу - Сирія, Туркменістан, Північна Корея та Еритрея.

"Репортери без кордонів" складають рейтинг 180 країн на основі опитування журналістів, науковців, юристів та правозахисників у всьому світі. Оприлюднений рейтинг враховує стан свободи слова у країнах в 2015 році.


 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.