|
Жіноче свято і день для гостин
Автор/джерело - © "Аратта-Україна"
|
Дата публiкацiї - 21.09.2006 10:51 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=984
Сьогодні, 21 вересня, християнська церква відзначає Різдво Пресвятої Пречистої Богородиці, яке в народі називається Другою Пречистою.
Перша Пречиста відзначається на Успіння Пресвятої Богородиці, 28 серпня, а Третя Пречиста припадає на церковне свято Введення, 4 грудня.
Про ці три «Пречисті» мовиться в приказці: «Перша пречиста жито засіває , друга – дощем поливає, а третя снігом покриває» - на Другу Пречисту, зазвичай, йдуть дощi.
А ще в народі збереглася й така приказка: «Прийшла перша Пречиста - одягла природа намисто, прийшла друга Пречиста - взяла комара нечиста, а прийшла третя Пречиста - стала діброва безлиста».
Як після першої, так і після другої Пречистої, в народі прийнято було засилали сватів – а весілля справляти після Покрови. Звідси й поговірка: «Прийшла Пречиста - принесла старостів нечиста». В цей день до молодих, вже зiгравших весiлля, йде в гостi рiдня. Їм треба було звiтувати перед гостями, як йде їхнє життя.
Молоді також йдуть в гості: як правило, до батькiв молодої разом з свекром i свекрухою для встановлення та пiдтримки добрих вiдносин мiж невiсткою та батьками чоловiка і мiж родинами сватiв.
Свято Другої Пречистої традиційно вважається жіночим святом, коли жінку належить вшановувати як продовжувачку роду. Це свято, очевидно, успадковує давнє дохристиянське свято Рожениць.
Жiнки, в яких немає дiтей, справляють обiд i запрошують бiдних, - «щоб молилися Богородицi за її дiтей». Такi жiнки також наймають службу Божу в церквi, а пiсля богослужiння запрошують людей до себе на обiд.
Кажуть, що молитви до Пресвятої Богородиці майбутніх матерів про здоров’я та щастя дітей, на яких вони чекають, в цей день мають особливу силу. Так само, як особливої сили у період між двома Пречистими має приворотне зілля, яке збирають незаміжні дівчата.
На Другу Пречисту заготовляли калину, а пасічники остаточно утеплювали на зиму бджолині вулики. Власники ж овець вдруге проводили стрижку. «Внесе нечиста – не винесе і Пречиста», - казали в народі. «Прийшла Пречиста - на дереві чисто, а прийде Покрова - на дереві голо». |
|
|
|
© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.
|