1. Серйозна, зосереджена на глобальних проблемах людина, світ бачить у драматичних і навіть трагічних барвах, чекає всіляких неприємностей. Його лейтмотив - тема долі, особисті проблеми схильний ставити і розв'язувати глобально, нерідко прагне заразом облагодіяти людство. Добре вловлює емоційний стан оточуючих, уміє скористатися шансом, який дає розвиток ситуації у часі, влучно робить рішучий крок, наприклад, коли супротивник цього не чекає.
2. Не соромиться і не приховує емоцій, глибина і різноманітність переживань - найцінніше, що знаходить у собі, за що цінує й інших, звідси сильний потяг до поезії, музики. Легко говорить не лише про позитивні емоції, але й про страх, ненависть. За темпераментом це найчастіше холерик з міцною, рухливою, але неврівноваженою нервовою системою - у нього трапляються раптові примхи, спалахи радощів, несподівані періоди песимізму, але, як правило, ненадовго - вони зникають так само швидко, як і з'являються. Він активний, товариський, але мінливий, багато чим захоплюється, але швидко байдужіє. Дістає насолоду, працюючи з людьми і для людей, людяний, життєлюб.
3. Уважний до людей, а часом нав'язливий і вимогливий, співчуває їм, прагне допомогти у важку хвилину. Оточуючим з ним нелегко - йому бракує легкості сприйняття життя. Добре розбирається в людях, відчуває їхні негативні і позитивні якості, підмічає особливості, приховані від інших, точно й чітко оцінює речі, при цьому відчуває велике задоволення, йдучи за своєю інтуїцією, може досить точно передбачати, як поводитиме себе незнайома людина у конкретній ситуації.
4. Свої почуття до партнера висловлює не конкретною турботою про нього, а драматичними розповідями і попередженнями про небезпеки, які можуть на того звалитися. Для його дуала "Максима Горького" це немаловажно - він не надто відчуває майбутнє.
5. Сміливо входить у ситуацію, якщо оцінив її та ретельно все підготував. Вичікує, страхується від усіх можливих неприємностей і після цього діє напевно. Прагне довести справу до кінця, добивається перемоги, що б там не було; йому легше зазнати поразки, ніж піти на компроміс. В екстремальних ситуаціях від його надмірної обережності не залишається й сліду.
6. Якщо людина, колектив або навіть великий натовп - у сум'ятті, нерішучості - вміє підпорядкувати їхні емоції, виявити рішучість, повести за собою. Наелектризувати масу, викликати ентузіазм - основні прийоми його керівництва. Часто заражає переконаністю, однак не має, як правило, сильної волі, настійливості, терплячості, і це заважає йому домогтися успіху.
7. Має непогані артистичні здібності: вміє імпровізувати, імітувати голос і манери інших людей, навіть якщо це не зовсім виходить. Аудиторія, як правило, все сприймає так, як треба, за рахунок емоційного настрою і попереднього збудження.
8. Йому властиве почуття внутрішньої енергетичної напруженості - чекає на небезпеку, хоче до неї підготуватися. Обережний, бездіяльність тяжко переживає, зайнятий пошуком мети, однак більше розмірковує, ніж діє. Стратег - знає, як розподілити сили у часі. До будь-якої роботи ставиться серйозно, відповідально, не любить виконувати кілька справ одночасно - краще щось одне, але ґрунтовно.
9. Схильний до постійних сумнівів, вагань, іноді справляє враження неврівноваженої, збудливої особистості - наприклад, його дратують будь-які зайві рухи - він бачить світ і без того надто динамічним. Не полюбляє виявляти ініціативу, почуття ставить вище за розум. Часто не любить математику та інші точні науки (хоча й поважає їх), мріє про далеке, нездійсненне. Вірить, що все добре рано чи пізно погано закінчиться.
10. Недостатньо відчуває матеріальність навколишнього світу, йому треба, щоб хтось сказав: подивись, який собака, яка машина, щоб хтось потурбувався про придбання для нього потрібних речей. Знає, що потрібен новий одяг, але купити самому важко. Зате добре розуміється на реліквіях, антикваріату. Для нього річ - це, насамперед, історія, що з нею пов'язана.
11. Має своєрідну, ніби зарозумілу манеру поводити себе - навіть здається, що він чомусь зазнається, щось із себе корчить. Не любить займатися побутовими справами при свідках, взагалі не любить на людях працювати, якщо може - розсилає всіх з дорученнями. Дуже боїться, що його рухи, вчинки неестетичні, насилу вдається створити навколо себе комфортні умови, оточити себе приємними людьми та створити затишок.
12. Надто сильна схильність до співпереживань змушує його іноді уникати тяжких фільмів, видовищ. Йому можна зателефонувати вночі, на питання: "Я тебе розбудив?" весело відповість "Так, розбудив!" ("Достоєвський", теж досить схильний до співчуття, втім відповість "Ні, не розбудив" таким тоном, що Ви одразу зрозумієте свою безтактність).
© Опис: I.Онуфрієнко (Вайсбанд), Соціоніка//"Наука і суспільство", 1990, NNo 1-5. |