|
Романтичне кохання триває все життя
Автор/джерело - © Сніжана Шабанова, Infox.ru
|
Дата публiкацiї - 3.10.2009 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/text_ua.php?id=1422
Американські вчені підтвердили: чуттєва пристрасть проходить швидко, а романтичні стосунки можуть залишитися на все життя.
| Романтичні стосунки можуть залишитися на все життя | Як вважають психологи, в сучасній західній культурі саме романтичне кохання більшість вважає важливою частиною шлюбу. І навіть цілком вагомою підставою для того, щоб одружитися. А дехто вважає, що зникнення такого кохання - достатній привід для розлучення.
Автор дослідження доктор Б’янка Асеведо (Bianca P. Acevedo) з Університету Стоуні-Брук (Stony Brook University) говорить: «Багато хто не бачать різниці між палким і романтичним коханням. Але це не так». За словами дослідниці, в романтичному коханні є інтенсивність, зобов'язання перед партнером і «сексуальна хімія». Все те ж саме, що має і палке кохання, але за винятком одержимості.
Таке різне кохання
Різницю між палким і романтичним коханням психологи визначили вже давно. Пристрасне кохання визначається як «стан інтенсивної туги за єднання з іншим», або, простіше, закоханість. І вона, на думку фахівців, характеризується нав'язливими думками, невпевненістю в собі і коливаннями настрою. Ревнощі психологи відносять до компонентів саме палкого кохання.
А романтичне кохання, на думку психологів, визначається в першу чергу прихильністю і ніжністю до об'єкта.
Рівень пристрасті у стосунках зменшується, як тільки між закоханими настає близькість. Психологи вважають, що це відбувається через звикання до партнера. А романтичне кохання може тривати довше, тому що воно засноване скоріше на дружбі і спільності інтересів, ніж на бажанні володіти партнером. |
|
|
Романтика - надійніше | Як перевірити кохання
Асеведо та її колега Артур Арон (Arthur Aron) провели 27 досліджень, під час яких опитали 6070 осіб про їхні короткострокові романи і довгострокові стосунки.
Вчені припустили, що якщо романтичне кохання дійсно існує в довгострокових стосунках, то воно дуже корисне для збереження шлюбу та успішного функціонування сім'ї як соціальної структури. Тоді як пристрасть між партнерами та наслідки, що її супроводжують, - ревнощі і контроль, можуть перешкодити подружжю повноцінно виконувати їхні соціальні ролі.
Дослідники виділили типи стосунків: романтичні, пристрасні (романтичні з нав'язливою ідеєю), одержима любов (крайній варіант пристрасної) і дружба-любов. А також розділили романи на дві категорії - довгострокові і короткострокові.
У 17 дослідженнях короткострокових стосунків брали участь студенти коледжу у віці від 18 до 23 років, які на момент початку дослідження одружилися, побралися або залишалися самотніми. Дослідники висунули до випробуваних основну вимогу - всі стосунки тривали не більше чотирьох років. У десяти експериментах з вивчення довгострокових стосунків брали участь пари середніх років, які перебували в шлюбі не менше десяти років.
Романтика - надійніше
З'ясувалося, що ті випробувані, які розповідали про романтичне кохання, виявилися більш задоволені своїми тривалими і короткими стосунками.
Кохання-дружбу учасники визнали найкращою для довгострокових стосунків. А тим, хто повідомляв про присутність у стосунках пристрасті, кращими видалися лише короткострокові стосунки. Задоволення від одержимого кохання випробувані не отримували, але вважали її непоганим варіантом для короткого роману й абсолютно неприйнятним для тривалих стосунків.
Пари, які розповіли про те, що вони задоволені відносинами, говорили, що вони більш щасливі й у них вище почуття власної гідності, ніж в інших. Психологи вважають, що саме така установка, коли партнери концентруються один на одному, а не на почуття власності чи ревнощів, дозволяє зберегти стосунки на тривалий час.
З іншого боку, вважає Асеведо, відчуття ненадійності та сумніви, що з'являються при атрибутах одержимого кохання - бурхливі емоції, незадоволеність і нав'язливі ідеї, негативно впливають на довгострокову перспективу відносин.
Як повідомляють автори дослідження, романтичне кохання в шлюбі все-таки можливе. І воно позитивно впливає на задоволеність стосунками, душевне здоров'я і збільшення добробуту.
Так що, вважають психологи, довгостривалий шлюб зовсім не обов'язково вбиває романтику у стосунках. І пристрасть - не найважливіший атрибут для успішного шлюбу.
Результати дослідження опубліковані в журналі Review of General Psychology. |
|
|
|
|
© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.
|