Дата публiкацiї - 3.03.2012 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/text_ua.php?id=2322
У нашій країні у кожного другого жителя є які-небудь порушення зору, причому проблеми зниження зору молодіють рік від року. Якщо в початковій школі порушення зору спостерігаються у 4% дітей, то до закінчення школи окуляри чи лінзи носять приблизно 40% учнів.
За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, сьогодні на нашій планеті живе близько 37 мільйонів сліпих людей, ще 124 000 000 страждають від поганого зору. Фахівці прогнозують, що якщо не прийняти термінових заходів, то вже в 2020 році число сліпих зросте вдвічі, досягнувши 75 мільйонів.
У нашій країні у кожного другого жителя є які-небудь порушення зору, причому проблеми зниження зору молодіють рік від року. Якщо в початковій школі порушення зору спостерігаються у 4% дітей, то до закінчення школи окуляри чи лінзи носять приблизно 40% учнів. Саме тому важливо не лише надавати допомогу тим, хто вже має проблеми із зором, необхідно серйозно займатися профілактикою та гігієною зору, застосовувати способи збереження зору людини. Адже з часом порушення можуть перерости у важкі ускладнення, такі як відшарування сітківки, глаукома, катаракта. Ці проблеми зору людини можна вирішити тільки за допомогою оперативного втручання.
Чому зір псується?
На думку вчених, способи збереження зору не можуть грунтуватися лише на контролі над станом тканин очей. Все насправді набагато складніше.Фахівці кажуть, що «очі дивляться, а бачить мозок». Саме в ньому відбувається моделювання картинки, що фіксується очима і трансформованою в нервові імпульси сітківкою.
Виходить, що стан зору людини знаходиться в прямій залежності від здоров’я мозку, серцево-судинної і нервової системи. А порушення зору можуть бути спровоковані кисневим голодуванням, порушенням жирового обміну, атеросклерозом, цукровим діабетом, стресами. До того ж, тут можуть додаватися й порушення правил гігієни зору.
Отже, в чому полягають способи збереження нашого зору.
Поводимося правильно
• Працюючи за комп’ютером, дотримуйтесь періодичність, роблячи кожну годину перерву на 5-10 хвилин.
• Слідкуйте, щоб відстань між монітором і вашими очима не було менше 30-50 см. При цьому середина монітора повинна знаходитися трохи нижче рівня очей.
• Правильно встановлюйте освітлення свого робочого місця. Якщо освітлення штучне, наприклад, настільна лампа, то вона повинна мати плафон і розташовуватися ліворуч від вас. Краще, щоб її потужність дорівнювала 60-80 Ватт.
• Ті ж способи збереження зору відносяться і до читання. З дитинства ми знаємо про те, що читати в транспорті і лежачи в ліжку або на дивані – шкідливо.
• Дивіться телевізор сидячи, перебуваючи на відстані не менше 2 метрів від його екрану.
• У сонячні дні при виході на вулицю беріть з собою сонцезахисні окуляри, щоб уберегти очі від опіків.
• Косметику для очей вибирайте від перевірених та відомих виробників і тільки в магазинах. Ті ж правила стосуються і засобів для шкіри навколо очей.
• Якщо в око потрапила порошинка або пил, не тріть його, а промийте кип’яченою водою. Корисно також промивати очі розчином марганцівки. Він надає дезинфікуючу дію. Промивайте очі за допомогою піпетки або опустивши обличчя в будь-яку ємність з водою і відкривши очі.
• Моргайте, це корисно, особливо для тих, хто подовгу перебуває перед екраном або монітором. Завдяки смаргіванію ми захищаємо наші очі від пересихання.
Гімнастика для збереження зору
Вправ для очей розроблено безліч, і всі вони досить прості. Тому заведіть для себе корисну звичку в паузах в роботі або в перервах тренувати зір.
• Почніть з розслаблення. Протягом декількох хвилин сидите з закритими очима.
• Повертайте відкритими очима за годинниковою стрілкою і проти неї по 5 раз, роблячи невеликі паузи.
• Закрийте очі і переводите погляд вправо і вліво. Потім виконайте ці ж дії з відкритими очима.
• Намітьте в приміщенні два предмети, один з яких буде знаходитися близько від вас, інший – далеко. По черзі переводите погляд з одного предмета на інший.
• Закривши очі, прикрийте їх долонями і добийтеся стійкого чорного кольору.
Дієта для збереження зору
Здоров’я наших очей, безумовно, залежить і від того, які продукти ми вживаємо в їжу.
• Дуже важливий для зору вітамін А, оскільки саме він бере участь в процесах сприйняття зору. Якщо вміст цього вітаміну в організмі недостатньо, людина погано пристосовується до слабкого освітлення і розрізняє жовтий і синій колір. Міститься вітамін А в моркві, листових овочах, томатах, а також у риб’ячому жирі.
• Корисні для хорошого зору і вітаміни групи В. Вони впливають на сприйняття зорових відчуттів. Вони входять до складу горіхів, фруктів, зернових культур, печінки, нирок, риби.
• Завдяки вітаміну С підтримуються м’язи, які відповідають за рухи очей, а також м’язи кришталика. Кращі джерела цього вітаміну – шипшина, цитрусові, помідори, цибуля, яблука, шпинат.
• Для збереження зору корисні також такі мікроелементи, як калій, який міститься в бананах, меді, рослинному маслі, печеному картоплі, а також цинк, що входить до складу печінки, морепродуктів, грибів, м’яса.
• Серед ягід найбільш корисні чорниця й чорна смородина, а з напоїв – зелений чай.Нотатки на кожний день
Учені-нейрофізіологи з Гарвардського університету розкрили секрет збереження відмінного зору до глибокої старості. Слідуючи їх простим порадам, можна зберегти гострий зір протягом всього життя.
Перше і основне правило, правильне харчування. Для цього щодня необхідно з’їдати 3-4 морквини і випивати літр чорничного соку.
Друге – поліпшення кровообігу. Для цього необхідно робити 5-хвилинні перерви в роботі, адже постійне фокусування зору на одній точці стомлює око, що згодом може привести до пониження можливостей його фокусування.
Третє, регулярна зарядка для очей. Потрібно поперемінно зупиняти погляд то на віддаленому, то на наближеному предметі. Такі вправи дозволяють розвивати можливості фокусування зору, за рахунок чого зберігається його гострота.
І четверте. Здоровий, міцний сон. А перед сном слід поласувати свіжою морквиною і випити стакан чорничного соку. Правила не складні і навіть якщо зір вже почав погіршуватися, можна його повернути, слідуючи цим порадам.
|