|
Результати президентських виборів в Україні стали поразкою Кремля
Автор/джерело - © Олександр Савицький, DW
|
Дата публiкацiї - 26.05.2014 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/text_ua.php?id=3137
Україна в першому турі обрала собі не проросійського, а проєвропейського Президента, вважають опитані DW експерти. Водночас вони попереджають про серйозні виклики, що стоять перед новим главою держави.
Симпатії більшості виборців до Петра Порошенка експерти пояснюють вдалою кампанією кандидата в президенти та його активністю на сценах обох революцій на Майдані: 2004-го та 2014-го років.
Професор політології Олексій Гарань сказав DW, що такі факти біографії Порошенка, як те, що він є олігарх, був членом політради скандально відомої Соціал-демократичної партії (об’єднаної), один із засновників Партії регіонів, працював міністром економіки в уряді одіозного Миколи Аазарова за часів президентства ще одіознішого Віктора Януковича - все це лишилися поза увагою виборців.
Натомість педалювання Юлією Тимошенко теми вступу України в НАТО спричинило втрату нею і без того меншої, ніж в Порошенка популярності серед українців. "Обіцянки влаштувати референдум зі вступу України в НАТО тільки дратували східний електорат і стали серйозним прорахунком виборчого штабу Тимошенко", - сказав керівник центру "Пента" Володимир Фесенко в розмові з DW.
Першочергові завдання
Але головним висновком президентських виборів-2014 є поразка Кремля, сказав в інтерв’ю DW київський політолог Сергій Таран. "Всі політики, які хоч трохи були пов’язані з прибічниками кремлівської лінії зазнали на цих виборах нищівної поразки", - зазначив Таран. Він вважає, що на перших ролях української політичної сцени лишилися тільки проєвропейські політики, курс яких на зближення України з ЄС підтримали і самі виборці.
На думку Тарана, перед новим президентом стоїть завдання з приборкання донбаського сепаратизму, проведення "деолігархізації" економіки й впровадження реформ. Діяти переможцю президентських виборів буде важко, бо крім успадкування країни в такому тяжкому стані, президентові доведеться мати справу із потужною парламентською опозицією. "Крім того, суспільство усвідомило, що влада буває ефективною тільки за умов жорсткого суспільного контролю за нею, і ми станемо свідками того, як швидко буде змінюватися наша країна", - впевнений експерт.
Усі опитані експерти переконані, що врегулювання кризи на сході України є першочерговим завданням для нового президента. Сам Порошенко також заявив під час брифінгу одразу після оголошення результатів екзіт-полів, що свій перший візит, як глави держави, він здійснить на Донбас. Водночас він виключив можливість діалогу зі сепаратистами, які не складуть зброю. Володимир Фесенко вважає, що другим за важливістю завданням нового президента має стати оновлення влади, призначення дострокових парламентських виборів та боротьба з корупцією.
Проєвропейський президент
Петро Порошенко заявив на брифінгу про свій намір відновити переговори з офіційною Москвою. Але зазначив, що не погодиться на анексію Криму, не змириться із російською підтримкою сепаратизму на Донбасі та не відмовиться від курсу на євроінтеграцію. "Про все решта ми можемо домовлятися в будь-якому форматі", - сказав Порошенко. З огляду на це, Володимир Фесенко вважає, що Порошенко вже не зможе відступитися від цих принципів і не увійде в історію України, як ще один проросійський президент.
Порошенко вже пообіцяв, що призначить нових керівників міністерства закордонних справ, Генпрокуратури та Служби безпеки України одразу після своєї інавгурації. Але Олексій Гарань не очікує, що новий президент буде наполягати на тотальному переформатуванні уряду. "Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк швидше за все залишиться на своїй посаді, бо він вів переговори із Заходом про гроші під реформи. А от доля парламентської коаліції наразі ще невизначена", - сказав Гарань.
Значною мірою доля коаліції залежатиме від позиції Юлії Тимошенко та її парламентської фракції, переконані всі опитані експерти. Сама Тимошенко вже визнала свою поразку. "Наша команда, і я особисто зробимо все можливе, щоб допомогти усім гілкам влади в Україні будувати європейську, сильну країну, щоб, нарешті, провести референдум щодо членства України в НАТО та захистити Україну саме повноправним членством в ЄС та колективних системах безпеки й оборони глобального миру", - заявила екс-прем’єрка на брифінгу в штабі після оголошення результатів екзіт-полів.
|
|
|
|
|
© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.
|