Росія біля кордону з Україною готує нові окупаційні сили?

Автор/джерело -  © Олександр Бєлокобильський, Радіо Свобода 



Дата публiкацiї - 26.03.2020 | Постiйна адреса - http://www.aratta-ukraine.com/text_ua.php?id=4302

Це історія про нову потенційну загрозу з боку Росії. Поки що її створення на підготовчому етапі, та небезпека може бути ближчою й реальнішою, ніж здається.

АР Крим. 2014 р.

Російська Федерація використовувала козачі формування під час окупації Криму та окремих районів Донецької та Луганської областей. Тепер подібні структури створюються вздовж кордону з Харківською, Сумською, Чернігівською областями.

ФСБ Росії призначає на посади вздовж кордону з Україною спеціалістів по роботі з козацтвом та залученню його до виконання особливих завдань. Водночас у військових частинах поруч з Україною створюються підрозділи, сформовані з місцевих козаків, проводять регулярні військові збори для членів цих парамілітарних формувань. Це дасть можливість зробити козачі товариства боєздатними одиницями.

Також наприкінці 2019 року в російському законодавстві відбулися зміни, спрямовані на побудову більш жорсткої вертикалі управління козаками по всій країні. Все це вказує на плани використання козаків у різних цілях. Зокрема, і у ймовірних спецопераціях проти України.

Планують клонувати досвід окупаційних сил

Наприкінці 2019 року в російському законодавстві про козацтво впроваджена низка змін, які підсилюють централізацію козачих структур. У листопаді минулого року підписаний указ президента РФ № 543 «Про Всеросійське козаче товариство», яким у Москві створений орган, що керуватиме козачими об’єднаннями по всій країні.

Наступним указом № 544 президент Путін призначив отаманом організації Миколу Долуду. Той до цього обіймав з 2006 року посаду віце-губернатора Краснодарського краю, а з 2007 – був також отаманом Кубанського козачого війська і брав участь в окупації Криму в 2014 році.

А розпорядженням президента РФ № 380рп був затверджений новий склад Ради при президентові РФ у справах козацтва. З нового складу Ради виключили керівників суб’єктів Федерації – це також посилює централізацію управління козацтвом.

Козачі об’єднання існують по всій території РФ. Крім регіонів, де історично існувало козацтво – Дон, Кубань, Поволжя, Південний Урал, Забайкалля, Далекий Схід, – козачі парамілітарні формування з’явилися і в Центральному Нечорнозем’ї, й взагалі всюди. Багато з них створювалося ще у 90-х, але більшість лишалася декоративними.

Найбільш організованими й підготованими були Кубанське козаче військо і донське козацтво. Перше з них Росія у 2014 році використала у операції з захоплення українського півострову Крим, друге, донське козацтво, відіграло значну роль у бойових діях на Донбасі. Власне, донські козачі підрозділи до сьогодні існують у складі російських окупаційних сил в ОРДЛО, так званої «народної міліції».

Від «декорацій» до бойових одиниць

У перетворенні декоративного «етнографічного» козацтва на Кубані на реальну боєздатну силу велику роль відіграв саме Микола Долуда. Тепер він став на чолі Всеросійського козачого товариства.

Козацтво давно розглядається керівництвом РФ як основа військового резерву. Ще у 2012 році начальник Генштабу РФ Микола Макаров казав «Ізвєстіям»: «Козачі війська формуємо. В кожному військовому окрузі буде мінімум по одній козачій бригаді». Процес повільно, але йде. Слово «козачий» є у назвах багатьох з’єднань різних родів військ, але до створення підрозділів, які справді складаються з козаків, в РФ приступили не так давно.

Механізм роботи з резервістами відпрацьовували на Дону з 2016 року. Донська козача рота мобілізаційного резерву проходить підготовку на базі 11-ї окремої інженерної бригади біля українського кордону у Каменськ-Шахтинському. Військові збори козаків-резервістів проводяться щомісяця на два-три дні, а раз на рік – протягом трьох тижнів. Підрозділ залучали до участі в масштабних маневрах, таких як «Захід-2017», «Схід-2018», «Центр-2019» тощо.

Перший козачий підрозділ, де проходять дійсну військову службу, у Західному військовому окрузі створений у 2018 році в Бєлгородській області у складі Петрокувського мотострілецького полку. Полк дислокується біля кордону з Україною – у місті Валуйки та селищі Солоті.

Цікаво, що про плани залучення козаків до армії повідомляють з різних регіонів. Так, анонімний телеграм-канал @UkraineHack днями виклав «План роботи Центрального військового округу…» стосовно залучення козаків-резервістів до контрактної служби.

Хто підіймає російське козацтво вздовж кордону

Не останню роль у роботі з козачими об’єднаннями відіграє ФСБ РФ, зокрема, – прикордонна служба ФСБ. Цікаво, що з серпня 2018 Прикордонне управління ФСБ по Бєлгородській і Воронезькій областям очолює Дмитро Прокопов, який має досвід співпраці з Кубанським козачим військом, оскільки до 2012 року був начальником служби в м. Тимошевськ Чорноморсько-Азовського ПУ берегової охорони ФСБ РФ.

Наступні призначення Прокопова до інших регіонів співпадають з активізацією козачого руху та залучення його владою до виконання певних завдань, включно із охороною кордону.

У 2014 році Дмитро Прокопов був першим заступником начальника Прикордонного управління ФСБ РФ по Астраханській області й Республіці Калмикія. У цей час приймаються регіональний закон про розвиток козацтва та відповідну державну програму. Результатом роботи Прокопова стало створення козачої дружини з охорони кордону. Вона вперше вийшла на патрулювання у березні 2017. Підвалини цього формування закладені полковником Прокоповим, хоч із лютого він і був вже призначений до іншого регіону. Кількість дружин зростає, і виходів на охорону кордону в них стає більше.

Наступним місцем служби Прокопова став острів Сахалін. В якості першого заступника тамтешнього Прикордонного управління він відстроював роботу сформованої у другому півріччі 2016 року першої козачої дружини з охорони кордону й опікувався створенням другої.

Начальником ПУ ФСБ РФ по Бєлгородській та Воронезькій областях Дмитро Прокопов призначений у серпні 2018 року. У березні наступного 2019 воронезька обласна дума прийняла регіональний закон про заохочення добровольців до охорони кордону. Передусім, малися на увазі козачі формування. Стали працювати з такими добровольцями і в Бєлгородській області.

Водночас у цих регіонах на оперативні посади призначаються й інші люди з півдня. Наприклад, начальник прикордонної комендатури у Октябрьскому Бєлгородської області полковник Денис Поспєлов раніше служив у Таганрозі. Є подібні відомості й про його заступника Дениса Калмикова, який був начальником відділення в Новошахтинську прикордонної гуковської комендатури ПУ ФСБ РФ по Ростовській області. І це не поодинокі випадки.

Отже: спеціалісти ФСБ з оперативної роботи, які мають досвід координації козачих формувань; козаки з реальною військовою підготовкою біля кордону з Україною; централізація управління козачими структурами. Останні роки навчили що подібні кроки російських стратегів аж ніяк не можуть бути випадковими.

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на www.aratta-ukraine.com обов`язкове.
© Автор проекту - Валерій Колосюк.