Учасники демонстрації у Римі |
Акцію організували Християнське Товариство Українців Італії, Громадянська Ініціатива громадян України у Польщі, Спілка Українців в Португалії та Українська громада в Іспанії. „Віче” пройшли у Лісабоні, Афінах, Варшаві, Мадриді, Таллінні, Мюнхені та Римі. В італійській столиці акція протесту на площі Республіки зібрала близько трохи більше ста осіб. Учасники „віче” ухвалили звернення до президента та прем’єр-міністра України з вимогами не порушувати Конституцію України, денонсувати угоду про Чорноморський флот, припинити всі дії щодо поглинання стратегічних об’єктів української економіки Росією та інше.
„Ми, громадяни України та етнічні українці , перебуваючи далеко від рідної землі, є частиною українського народу і не залишимося осторонь суспільних процесів, які відбуваються в ньому”, - зазначається, зокрема, у зверненні.
У будь-якої діаспори є вибір – бути відрізаною від батьківщини або ж бути активним учасником процесів там, переконана професор україністики римського університету „Ла Сап'єнца” Оксана Пахльовська. Відома у діаспорі громадська діячка, донька письменниці Ліни Костенко нагадала, що „на діаспорі кінця 19 ст. постали величезні впливові інституції у Канаді та Америці”. І що друга і третя хвиля також зуміли створити інституції та змусити почути свій голос у суспільствах, де вони перебували. Причому історичні контексти були вкрай драматичними – воєнні або повоєнні часи, додає Оксана Пахльовська. „Зараз контекст не є аж таким драматичним. Представники діаспори мають благословенну можливість побачити зовсім інші стандарти життя – там, де заборонено не згадувати свою культуру ( як зараз в Україні робиться спроба це зробити), а, скажімо, топтати клумбу – ось це заборонено”, - каже громадська діячка.