Агітки і життя. СБУ перетворюється у політичну охранку? |
Згідно із меморандумом, СБУ намагалася чинити тиск на керівництво навчального закладу та його студентів у зв’язку із їх участю в акціях протесту проти дій нової влади.
Як повідомив Гудзяк, 18 травня він мав зустріч із представником СБУ. «Цей співробітник у ввічливий спосіб повідомив про те, що деякі політичні партії планують протести та демонстрації з приводу суперечливої (а в деяких випадках обурливої) політики нової української влади. Студенти будуть задіяні у цих протестах. Існує небезпека, що деякі з цих акцій можуть супроводжуватися провокаціями. Він ствердив, що студенти, звичайно, мають право протестувати, однак адміністрація університету повинна їх застерегти, що ті, хто візьме участь у будь-якій протиправній діяльності, будуть притягнуті до відповідальності перед законом. Протиправна діяльність включає в себе не тільки акти насильства, а й, наприклад, пікети, що блокують доступ до робочих місць урядових службовців (або будь-які інші протести, не санкціоновані владою)»,- йдеться в меморандумі.
Після усного представлення справи співробітник СБУ запропонував ректорові підписати листа.
«Він попросив мене прочитати листа, а тоді підтвердити підписом, що я ознайомився з його змістом. Відвідувач ствердив, що після того, як я прочитаю і підпишу цей лист, він повинен забрати його з собою. Оскільки я зміг побачити, що документ був адресований мені як ректорові (я також зауважив, що на ньому було два підписи, які надавали йому особливо офіційного характеру), я спокійно відповів, що всякий лист, адресований мені, стає моєю власністю і повинен залишатися у мене, принаймні у формі копії», - йдеться у меморандумі ректора УКУ.
«Співробітник був явно збентежений моєю відповіддю. Видавалося, що він не мав подібних прецедентів, тому що у моїй присутності зателефонував по мобільному зв’язку до свого (місцевого) керівництва, запитуючи про інструкції, що робити далі. Начальник відмовив у дозволі лишити мені чи то оригінал, чи копію листа, сказавши, що СБУ побоюється, що я «можу опублікувати його в інтернеті», - йдеться також у документі.
Окрім цього, Гудзяк повідомляє, що 11 травня, коли студенти організовували протести у Львові та Києві, представник апарату заступника Голови ЛОДА Ігора Держка, відповідального за гуманітарні питання, зателефонував до ректорату й запитав про кількість студентів, які беруть участь у демонстраціях. В УКУ відповіли, що не знають, яким чином вести такі підрахунки.