Дослідники планують провести розвідку затонулих суден Вермахту |
Працівники департаменту підводної спадщини Інституту археології Національної академії наук України за 5 років досліджень встановили, що у період з 1941 по 1945 роки в Чорному морі затонули 441 військовий та цивільний корабель Німеччини. Ця інформація оприлюднена в «Енциклопедії морських катастроф», виданої Академією наук України.
Найбільш значні людські втрати були на суднах «Тея» та «Тотіла». Як повідомив у інтерв'ю Deutsche Welle голова департаменту підводної спадщини Сергій Воронов, кораблі затонули у травні 1944-го: «На кожному судні було у декілька разів більше людей, ніж на сумнозвісному «Титаніку». На «Тотілі», за приблизними даними, знаходилося 2900 солдат Вермахту, яких евакуювали з оточеного Севастополя. На «Теї» загинуло 4600 солдат Вермахту, яких також евакуювали з Криму».
Уп’ятеро більше загиблих, ніж на «Титаніку»
За словами Воронова, інформація про ці судна підтверджується документами з військових архівів СРСР. Тоді, у травні 1944-го, «Тею» та «Тотілу» атакували від 40 до 80 радянських бомбардувальників. Практично нікому не вдалося врятуватися. «Тея» затонула на глибині два кілометри у центральному районі Чорного моря.
Щодо «Тотіли», її знайшли нещодавно на глибині 96 метрів, каже Воронов. «У «Тотілу» потрапили 8 авіабомб. Судно сильно пошкоджено, тобто я вважаю, що обидва судна вже не цілісні об'єкти. Але те, що всередині залишилися рештки людей, а також документація, у тому числі штабна, яка б дозволила ідентифікувати особовий склад загиблого екіпажу, це безумовно».
Розвідку «Тотіли» – фактичного поховання 2900 солдат Вермахту – департамент планує розпочати вже у серпні. Дослідники сподіваються, що наступного року з’явиться можливість провести дослідження на «Теї».