Вчені з’ясували, що важка праця робить людей щасливішими |
Вчені з Університету Чикаго запевняють, що люди так бояться неробства, що знаходять собі хоч якесь заняття і намагаються вигадати йому виправдання. Людина не любить працювати без причини, і віддає перевагу лінощам, якщо думає, що якесь заняття - марна трата часу. Але відмова від роботи може коштувати хвилин щастя, стверджують дослідники.
Учені провели два експерименти. 98 студентів коледжу попросили залишити всі особисті речі, перед входом, а потім дали заповнити анкети. Далі їм сказали, що другу анкету дадуть лише через 15 хвилин, а тому поки вони можуть віднести вже заповнені бланки або в приміщення навпроти, або в далеке, куди дорога зайняла б хвилин 15. В обох випадках після повернення їм обіцяли нагороду у вигляді шоколадки. Частині студентів повідомили, що за одну відстань видадуть молочний шоколад, а за іншу чорний.
68% учасників першої групи віднесли бланки у сусідні двері. Більшість членів другої групи (59%) обрали довгу дорогу, виправдовуючи це тим, що їм більше хочеться темного шоколаду. За результатами тестів з'ясувалося, що ті, хто пройшов довгий шлях, відчували себе щасливішими, ніж ті, хто лінувався.
Другий експеримент за участю 54 осіб був ідентичний першому з тією лише різницею, що кожному студенту сказали, в яке місце віднести заповнені бланки - найближче або далеке без можливості вибору. І знову ті, хто повинен був пройти довгий шлях, відчували себе загалом більш щасливими.
Автори запевняють, що наявність цілей і розуміння причин, за якими виконується завдання, робить людей щасливими. "У ході еволюції людині, щоб вижити, потрібно було консервувати енергію на випадок непередбаченої небезпеки, а її розтрата без приводу могла вплинути на виживання, - пишуть вчені. - Важливо, щоб результат справи, якою ви займаєтеся, був бажаним, тобто щоб метою роботи не було просте вбивство нудьги".