Мамонти вимерли від голоду, а не від рук мисливців |
Суперечки про причини вимирання мамонтів тривають багато років. Одні вчені вважають, що мамонтів винищили люди, інші - що тварини вимерли внаслідок серйозного природного катаклізму.
На думку вчених з Даремського університету Великобританії, головною причиною вимирання популяції мамонтів були зміни клімату та їх вплив на рослинність.
"Наші результати свідчать про те, що головною причиною скорочення популяції і вимирання мамонтів, як і багатьох інших великих травоїдних тварин, були зміни клімату та їх вплив на рослинність", - говорить професор Браян Хантлі з Даремського університету.
Хантлі і його колеги базують свої доводи на комп'ютерній моделі змін рослинності Європи, Азії та Північної Америки за останні 42 тисячі років. При цьому враховувалися дані про клімат на планеті, а також відомості про те, як ті чи інші рослини розвиваються в різних кліматичних умовах.
Вчені встановили, що холодний і сухий клімат льодовикового періоду призвів до того, що в атмосфері різко знизилася кількість вуглекислого газу, що не сприяло зростанню лісів. Замість них на Землі з'явилося безліч пасовищ, які створили ідеальні умови для зростання популяції великих травоїдних тварин, у тому числі мамонтів. Однак після того, як льоди стали відступати, концентрація вуглекислого газу почала зростати, і місце широких луків знову зайняли ліси.
"На піку льодовикового періоду у мамонтів та інших великих травоїдних було багато їжі, - каже Хантлі. - Але коли ми перейшли до післяльодовикової стадії, дерева поступово витіснили трав'яні екосистеми, і розмір пасовищ значно скоротився".
Мамонти водилися в багатьох районах Європи, проте приблизно 14 тис. років тому вони мігрували в північні райони Сибіру і остаточно вимерли приблизно в четвертому тисячолітті до нашої ери.
Нагадаємо, в минулому році в смоляних ямах Ла-Брея в Лос-Анджелесі було виявлено величезне поховання останків тварин Льодовикового періоду. Відкриття було зроблено під час риття котловану для будівництва підземної стоянки.