Аратта - На головну

21 грудня 2024, субота

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- серед найдавніших та найважливіших символів Великоднього яйця (писанки) є символ Сонця. Найпростішим зображенням Сонця є коло з промінням або без нього. На Великодніх яйцях, незалежно від релігії, що існують на Україні, також зображено восьмиконечну зірку, що в минулому була символом Сонця. Свастика (сварга, свастя), або як її називали “нерівний хрест” або “гусячі шийки”, в язичницькі часи була символом Сонця. В ті часи, вважалося, що яйце було талісманом, що мав значну силу, оскільки воно захищало власника від хвороб, невдач або злого ока. Символічна сила Великоднього яйця пояснювалася не лише тим, що воно захищало власника від злого, але й тим, що воно захищало людей та зберігало людський рід.
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Вчені виявили гриб-паразит, який зомбує мурашок

У світі науки 6945 переглядів

Опубліковано - 18.08.2010 20:07 | Всі новини | Версія для друку

Вчені виявили гриб-паразит, який зомбує мурашок
Вчені виявили гриб-паразит, який зомбує мурашок
У Німеччині учені виявили гриб, який, вже впродовж 48 млн. років, паразитує, проникаючи в організм мурашок-деревоточців.

За поведінкою комах, уражених грибом, дослідники спостерігали в околицях Дармштадту. Стаття, присвячена грибу-паразитові, опублікована в науковому журналі Biology Letters, пише британська газета The Guardian.

Як встановили біологи, спори гриба, потрапляючи на тіло мурашки, проростають всередину організму і починають виділяти в нього певні речовини алкалоїдної групи, щоб досягти своїх цілей. Уражені паразитом мурашки-зомбі покидають своїх побратимів і поневіряються наодинці до тих пір, поки грибу не приходить час продовжувати розкидати спори у пошуках нових жертв. У останні години життя, мурашки забираються на нижню сторону листа і там завмирають, чекаючи дозрівання спор.

Як пише британське видання, гриб-паразит не може рости ні високо в кронах дерев, ні на землі. І заражені мурашки вимушені гинути на листі між цими двома шарами, де грибу ідеально підходять для розмноження температура і вологість. Коли мурашка вмирає, гриб проростає з його голови і утворює коробочку із спорами. Спори падають на землю і там заражають інших мурашок, і життя гриба продовжується. Поки біологам незрозуміло, як саме гриб-паразит не просто вбиває жертву, а спочатку підпорядковує своїм цілям її поведінку.

Відзначимо, що зомбуючі якості паразитів різних видів учені відзначали і раніше. Так, було встановлено, що котячий паразит Toxoplasma gondii, що викликає у людей хворобу токсоплазмоз, уміє "управляти" своїми проміжними господарями – мишами, які вимушені вмирати в лапах у кішок.

З'ясувалося, що присутність паразита в організмі мишей міняє їх поведінку - запах котячої сечі починає подобатися гризунам замість того, щоб викликати у них страх. Як виявилось, Toxoplasma для цього вражає мишачий мозок, зачіпаючи тільки "потрібні" паразитові ділянки. Як вважають учені, паразити "реверсують" природний страх, втручаючись в роботу мигдалини мозочка і міняючи набір умовних реакцій в мозку. При цьому паразит позбавляє мишу тільки страху бути з'їденою кішкою.

Згідно спостереженням, заражені токсоплазмозом люди також міняють свою поведінку. Для них характерні сповільнені реакції, постійне відчуття ненадійності, тривоги і невпевненості у собі, а також невротизм. Дослідники зробили припущення, що в країнах, де цей паразит дуже поширений, масові особові зміни можуть приводити навіть до змін в національній культурі.

Відсоток зараження сильно розрізняється в різних країнах, наприклад у Великобританії - це 22%, а у Франції - 45%. У Південній Кореї рівень зараження лише 4,3%, а в Бразилії - понад 66,9%.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «У світі науки»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Історія вчить лише тому, що вона ніколи нічому не навчила народи”
Георг Гегель

 
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.