Науковцями вперше виявлена планета з іншої галактики |
Знайдена науковцями планета, яку позначають як HIP 13044 b, масою становить близько 1,25 маси Юпітера, і крім позагалактичного походження, незвичайна ще і тим, що пережила перетворення своєї зірки на червоного гіганта («холодну зорю»). Через декілька мільярдів років та ж доля може спіткати Сонце і Землю.
"Ця група зірок (що пережили стадію червоного гіганта) досить слабко досліджена щодо наявності екзопланет. Це робить відкриття навої планети (HIP 13044 b) справді унікальним: це допомагає дослідити еволюцію планетної системи після стадії червоного гіганта. Ми б хотіли зрозуміти, як планета може пережити цю стадію еволюції зірки", - сказав журналістам Джоні Сетьяван, глава дослідницької групи з Німецького Інституту астрономії Макса Планка.
Астрономи виявили планету шляхом відстежування малих коливань у власних рухах зірки, викликаних гравітаційною дією планети. Зірка HIP 13044 b розташована на відстані близько 2,2 тисяч світлових років від Землі. Вона входить у так званий потік Гельмі - групу зірок, яка спочатку належала карликовій галактиці, яку поглинув Чумацький Шлях. Цей акт галактичного "канібалізму" стався приблизно 6-9 мільярдів років тому. За оцінками науковців, "з'їдена" галактика за своїми розмірами була близькою до карликової еліптичної галактики у сузір"ї Стрільця.
Остання стадія
Світило HIP 13044 зараз перебуває на останній стадії власної еволюції - воно вже пройшло стадію червоного гіганта, під час якої відбувається дуже суттєве збільшення радіусу зірки, і знову стиснулося до невеликих розмірів. Вважається, що планети не переживають розширення своєї зірки.
Астрономи вважають, що HIP 13044 b спочатку відверталася далі від світила, але під час стадії червоного гіганта помітно наблизилася до нього. Окрім наявності планети у зірки HIP 13044 b є ще одна неординарна характеристика - в її складі дуже мало важких елементів (елементів, атомна вага яких більша за атомну вагу гелію). Їхня кількість становить близько одного відсотка від вмісту важких елементів Сонця.
Поки вчені не можуть точно пояснити, яким чином у такої зірки могла сформуватися планета. Вважається, що зірки та їхні планети утворюються з однієї газопилової хмари. За останні 15 років науковці виявили близько 500 екзопланет у нашій галактиці. Походження HIP 13044 b, вочевидь, лежить поза цими межами.