Грузія відзначає сьому річницю з дня Революції троянд |
Цього року в країні не заплановано ніяких особливих заходів. Але саме 23 листопада президент Грузії Михайло Саакашвілі звернеться з промовою до Європарламенту.
Основною причиною, яка призвела до Революції троянд, була фальсифікація парламентських виборів 2 листопада 2003 року, після чого в Грузії почалися багатотисячні акції протесту. Виступи опозиції досягли свого піку 22 листопада, у перший день засідання нового грузинського парламенту, легітимність якого було поставлено під сумнів.
Того ж дня опозиціонери на чолі з нинішнім президентом Михайлом Саакашвілі з трояндами в руках (звідки і пішла назва революції) захопили будівлю парламенту, перервали Едуарда Шеварднадзе, котрий виступав з промовою, і змусили його залишити залу у супроводі охоронців.
Шеварднадзе, який займав тоді посаду президента, ввів у країні надзвичайний стан і закликав на допомогу війська і поліцію в район своєї резиденції у Тбілісі. Однак правоохоронні органи відмовилися підтримати його.
Увечері 23 листопада Шеварднадзе провів переговори з опозиційними лідерами Саакашвілі і Зурабом Жванія, щоб обговорити ситуацію, що склалася, на зустрічі, влаштованій за участю російського міністра закордонних справ Ігоря Іванова. Після зустрічі Шеварднадзе оголосив про свою відставку.
Ніно Бурджанадзе, тоді спікер грузинського парламенту, стала в.о. президента доти, поки не було проведено нові президентські вибори 4 січня 2004 року, на яких перемогу здобув Михайло Саакашвілі. У березні того ж року провели і нові парламентські вибори, на яких перемогу здобув Єдиний національний рух Грузії.