Держдума Росії визнала розстріл польських полонених у Катині злочином Сталіна
За право людини 7285 переглядів
Опубліковано - 27.11.2010 05:26 | Всі новини | Версія для друку
|
У 1943 році німецька армія поблизу Катині виявила масове поховання близько 15000 польських офіцерів |
Державна Дума Росії визнала, що розстріл польських офіцерів під Катинню було скоєно за прямою вказівкою Йосипа Сталіна та інших радянських керівників. А НКВС можуть оголосити злочинною організацією.Держдума Росії прийняла заяву “Про Катинську трагедію та її жертви”, яка визнає масовий розстріл польських громадян у Катині злочином сталінського режиму.
У заяві, підготовленій думськими комітетами у міжнародних справах, у справах СНД і у справах ветеранів, говориться, що депутати рішуче засуджують розстріл поляків під Катинню в 1940 році і визнають трагедію злочином тоталітарного режиму Сталіна, повідомляє
Бі-Бі-Сі.
"Опубліковані матеріали, які багато років зберігалися в секретних архівах, не тільки розкривають масштаби цієї страшної трагедії, але й свідчать, що Катинський злочин було скоєно за прямою вказівкою Сталіна та інших радянських керівників", - йдеться в заяві Державної Думи "Про Катинську трагедію та її жертви", ухваленій палатою за основу в п'ятницю.
"В офіційній радянській пропаганді відповідальність за цей злочин, який отримав назву катинської трагедії, приписувалася нацистським злочинцям. Ця версія довгі роки залишалася прихованим предметом, але від того не менш запеклих дискусій у радянському суспільстві і незмінно породжувало гнів, образу та недовіру польського народу", - наголошується в заяві.
Представляючи проект заяви колегам, глава міжнародного комітету Держдуми Костянтин Косачев закликав "прибрати з дороги ту брехню", яка викликає неприйняття в Польщі і завдає значної шкоди двостороннім відносинам.
"Цей історичний документ важливий не тільки для російсько-польських відносин - набагато більше він важливий для нас самих", - додав він.
У заяві наголошується, що Катинь є трагічним місцем не лише для Польщі. "У катинських ровах спочивають тисячі радянських громадян, знищених сталінським режимом у 1936-1938 рр. Саме на них відпрацьовувалася технологія масових вбивств, яка потім в тому ж місці була застосована відносно польських військовослужбовців. Поруч знаходяться і могили радянських військовополонених, розстріляних гітлерівськими катами в роки Великої Вітчизняної війни", - йдеться в документі.
|
Польський плакат із зображенням страти |
"Рішуче засуджуючи режим, який нехтував правами і життям людей, депутати Державної Думи простягають руку дружби польському народу і висловлюють надію на початок нового етапу у відносинах між нашими країнами, які будуть розвиватися на основі демократичних цінностей", - йдеться в заяві російського парламенту.
Державна Дума висловила "глибоке співчуття всім жертвам необгрунтованих репресій, їхнім рідним та близьким".
У заяві також нагадується, що багато документів, довгий час зберігалися в закритому архіві Політбюро ЦК КПРС, які вже було передано польській стороні, однак частину секретних документів досі не віддано гласності. "Депутати Державної Думи впевнені, що цю роботу має бути продовжено - необхідно і далі вивчати архіви, вивіряти списки загиблих, відновлювати чесні імена тих, хто загинув у Катині та інших місцях, з'ясовувати всі обставини трагедії", - йдеться в заяві російських парламентарів.
За ухвалення цього документа проголосували члени трьох фракцій - "Єдина Росія", "Справедлива Росія" і ЛДПР. Фракція КПРФ голосувала проти.
Раніше депутати КПРФ зажадали виключити заяву з порядку засідання нижньої палати. На думку комуністів, в документі наведено сфальсифіковані дані про цю сторінку історії.
НКВС можуть оголосити злочинною організацією
У Росії можуть бути прийняті закони, які оголосять НКВС злочинною організацією і заборонять замовчування політичних репресій. Про це повідомив глава президентського Ради з прав людини Михайло Федотов.
Перше засідання президентської Ради з прав людини під головуванням Дмитра Медведєва буде присвячено, в тому числі, десталінізації.
Правозахисники пропонують повністю відкрити радянські архіви і провести суд над тоталітаризмом. Планується, що засідання пройде в січні 2011 року, повідомляє
"Ехо Москви".