Вчені виявили бактерії, які змінюють уяви про життя |
Про це фахівці NASA заявили під час прес-конференції у четвер, 2 грудня.
На сьогоднішній день вченими доведено, що життя всіх живих істот на Землі - від бактерій до слонів - залежить від шести хімічних елементів: кисню, вуглецю, водню, азоту, фосфору і сірки. Інші елементи, зокрема метали, присутні в живих організмах у слідових кількостях, хоча можуть відігравати критично важливу роль.
Однак, за словами авторів дослідження, бактерії, знайдені у водах солоного озера Моно, здатні вбудовувати в молекули ДНК і РНК миш'як замість фосфору і при цьому нормально функціонувати.
Таким чином вперше вдалося виявити живий організм, у якому відбулася заміна однієї з абсолютно незамінних цеглин життя, як вважалося, що значно розширює рамки дозволеного для живих істот.
За словами автора дослідження Фелісія Вольф-Саймон з астробіологічного підрозділу NASA, відкриття не доводить існування паралельного життя у Всесвіті, проте збільшує ймовірність перебування на інших планетах живих істот.
Вольф-Саймон і її колеги вибрали мешканців озера Моно як об'єкт для вивчення, тому що вода в цій водоймі відрізняється високим вмістом лугів і солей, зокрема - солей миш'яку.
У таблиці Менделєєва миш'як розташований під фосфором і дуже схожий на нього за фізико-хімічними властивостями. Саме через це організм не може відрізнити миш'як від фосфору і дозволяє йому брати участь у процесах обміну речовин.
Нагадаємо, раніше астрофізики побудували чисельну модель розвитку цивілізацій у галактиці Чумацький Шлях і з'ясували, що в умовах, схожих на земні, життя на інших планетах може виникнути і розвиватися.