Вчені з’ясували як равлики захищаються від змій |
Всі равлики одного роду звичайно мають якийсь один тип мушлі. Вона може бути або правозакручена, або левозакручена. У випадку наземних равликів Satsuma правило не працює. У цей рід входять види з різними варіантами закрутки.
Перемиканням між двома варіантами управляє лише один ген, який вважається відоутворювальним. Незважаючи на це, скласти задовільний опис примітивного процесу видоутворення не вдавалося.
Правозакручені Satsuma не можуть спарюватися з левозакрученими. Це має перешкоджати поширенню равликів з "неправильним" лівим типом закрутки. Очевидно, левозакручена мушля давала тваринам якусь важливу перевагу, яка компенсувала всі її недоліки.
Автори зібрали свідчення того, що вирішальну роль тут зіграв захист від хижаків - змій сімейства Pareatidae. Більшість равликів має правозакручена мушлю. Змії в процесі еволюції адаптувалися до цього. На правій стороні щелепи в них значно більше зубів, ніж на лівій. Для лівозакручених Satsuma така спеціалізація хижаків вигідна.
В експерименті з японськими зміями Pareas iwasakii, яким згодовували равликів, загинули абсолютно всі правозакручені молюски. А 87,5% нападів на равликів з лівого закруткою закінчилися невдачею.
Географічний розподіл видів Satsuma також підтверджує висновки вчених. На складеній ними карті практично всі області проживання лівозакручених видів равликів потрапляють в область розповсюдження змій Pareatidae.