Імітація. Адміністративна реформа не зменшить корупцію |
Про це у «Дзеркалі тижня» пише директор Міжнародного центру перспективних досліджень Віра Нанівська.
Вона наголошує, що реформа навіть «не пахне» змінами в системі органів влади, що можуть привести до запобігання та ліквідації корупції.
«Навіть державні інспекції, які у всіх демократичних країнах є запобіжником корупції, в Україні не зрозуміло для чого створені. Окрім фінансової інспекції, решта — секторні. Немає ані адміністративної, ані соціальної, ані антикорупційної», — пише Віра Нанівська.
За її словами, державні інспекції всередині виконавчої влади не зможуть інспектувати державну службу і використання державних ресурсів, як це відбувається в Канаді, Франції чи Німеччині. «Для цього їм треба бути незалежними від тих, кого контролюють. Вирішальне значення має спосіб призначення. З указу не зрозуміло, хто призначає. Але читаємо, що у своїй діяльності державні інспекції спрямовуються й координуються міністерствами — тими, кого мали би контролювати, якби виконували свої функції. То для чого ж їх створено? Можливо, для монополізації і централізації контролю над громадянами? Тоді адміністративна і антикорупційна інспекції не потрібні, і зрозуміло, чому їх немає», — вважає автор.
«Якщо інспекції контролюватимуть приватних підприємців — оскільки на контроль за державною службою і державними ресурсами в указі немає ані найменшого натяку, — то жодних змін очікувати не варто! Корупція не буде ліквідована. Хіба що централізується», — підкреслює експерт.
На її думку, ця реформа «повторює всі попередні спроби адміністративних реформ і навіть на міліметр не наблизилася до реформи інституційної».