Юлія Тимошенко перед допитом у ГПУ 22.12.2010 р. |
ле оскiльки зловживання були вiдомi i за попереднiх прем’єрiв, то вони вважають, що правосуддя використовується вибiрково для послаблення опозицiї.
Саме так коментують європейські експерти висунуте Генпрокуратурою України обвинувачення колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко у нецільовому використанні державних коштів.
Марта Ярошевич із варшавського «Центру східних досліджень» вважає, що за обвинуваченнями Юлії Тимошенко, можливо, криється стратегія залякування всієї української опозиції. Хоча, на її думку, вірогідніше те, що в такий спосіб нинішня влада намагається позбутися харизматичного політичного лідера в майбутньому українському парламенті.
«Я не можу судити, чи було це зловживанням, з огляду на українські закони. Можливо. Але з іншого боку, нецільове використання державних коштів було поширене й у часи прем’єрства Януковича. Тому, безумовно, «справа Тимошенко» – політично мотивована. Я б не назвала це «терором української опозиції з боку Януковича», але вочевидь, він, таким чином, намагається обмежити свободу дій Юлії Тимошенко. Я не думаю, що дійде до її арешту. Тим часом, якщо її судитимуть і визнають винною, то згідно закону, вона не зможе знову бути обраною членом парламенту на наступних виборах. Гадаю, що найбільшою проблемою Януковича є можливість пані Тимошенко залишатися у парламенті. Вона – харизматичний лідер і тому може завадити діяльності його Партії регіонів», – вважає Марта Ярошевич, голова департаменту України, Росії та Білорусі «Центру східних досліджень», що знаходиться у Варшаві.
«Україна настільки корумпована, що врешті-решт, мене ніщо не здивує»
А от французький політолог та професор паризького «Інституту вивчення Сходу» Анн де Тенґі каже, що з огляду на широко поширену корупцію в Україні, якщо виявиться вина Юлії Тимошенко, то це її не здивує. Водночас французька дослідниця української тематики припускає, що ця справа може бути керована політичними інструментами.
«По-перше, я нічого не знаю достеменно, тож все повинен визначити суд. По-друге, загальновідомо, що на всіх рівнях української політики існує глибока корупція. Стверджувати, що пані Тимошенко вчинила щось протизаконне нині неможливо, хоча, загалом, Україна настільки корумпована, що врешті-решт, мене ніщо не здивує. По-третє, мені видається дуже вірогідним те, що цей вид звинувачень, ця справа, має політичну інструменталізацію. Політичні стосунки в Україні дуже складні, хаотичні й, по-правді кажучи, нецивілізовані. Тож, з огляду на це, сценарій (політичного підтексту) ми відкидати не можемо», – зауважила французький політолог.