Польські експерти: росіяни перекрутили слова пілотів Качинського |
Про це свідчить стенограма розмов, зроблена польськими експертами.
За даними польської сторони, навігатор Артур Зентка не говорив слів "розлютиться" за три хвилини до катастрофи, як подав у своєму остаточному рапорті Міждержавний авіаційний комітет (у першій версії стенограми, які МАК передав полякам у червні, слова навігатора були: "він розлютиться, якщо". Росіяни вважали ці слова головним підтвердженням тиску на екіпаж з боку президента Леха Качинського, який нібито вимагав посадки за будь-яких умов).
Крім цього, командир екіпажу Аркадіуш Протасюк після того, як дізнався про складні погодні умови у Смоленську, не говорив директорові дипломатичного протоколу Маріушу Казану: "Прошу запитати (шефа), що будемо робити далі?".
Замість цього польські експерти прочитали із записів чорного ящика такі слова командира: "Прошу подумати над тим, що будемо робити".
Польським експертам також вдалося прочитати ряд важливих записів, які не були вміщені у підготовлену росіянами стенограму.
Зокрема, нововиявлені записи підтверджують, що польські пілоти знали про яр перед злітно-посадочною смугою.
Так, за дві хвилини до зіткнення із землею, коли літак був на висоті 400 метрів, другий пілот двічі нагадав командиру про нерівність перед смугою: "Там є заниження, Ареку". "Знаю, зараз буде", - відповів Аркадіуш Протасюк. Крім цього, за 16 секунд до катастрофи невідома особа сказала: "нічого не видно".
Як заявив пілот Міхал Фішер, польська стенограма спростовує поставлену росіянами тезу про тиск високопоставлених посадових осіб на пілотів літака.
Міністр внутрішніх справ і адміністрації Єжи Міллер відмовився коментувати різницю між польською та російською стенограмами.
Нагадаємо, минулого тижня в Москві був оприлюднений остаточний звіт за результатами розслідування катастрофи Ту-154, в якій загинув колишній президент Польщі Лех Качинський, згідно з доповіддю, безпосередньою причиною катастрофи польського Ту-154 стало рішення екіпажу не йти на запасний аеродром.
Голова МАК під час прес-конференції заявила, що в крові головнокомандуючого Військово-повітряними силами Польщі генерала Анджея Блазіка, котрий знаходився в кабіні літака Леха Качинського, знайшли алкоголь. При цьому експерти не виявили алкоголю в крові пілотів.
Ярослав Качинський вже заявив, що доповідь російської сторони незбалансована і позбавлена доказів.
Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що його країна не ставить під сумнів твердження, що містяться у звіті МАК по смоленській катастрофі, її не влаштовує відсутність деяких фактів.
Глава Мінтрансу РФ Ігор Левітін заявив, що диспетчер аеродрому "Смоленськ-Північний" не мав права заборонити посадку літака президента Польщі Леха Качинського.
Польський урядовий літак ТУ-154, на борту якого був президент Польщі Лех Качинський, зазнав катастрофи під Смоленськом 10 квітня 2010 року. Він разом з офіційною польською делегацією летів до Катині для участі в меморіальних заходах. На борту знаходилися 96 людей: 88 пасажирів і вісім членів екіпажу. У результаті авіакатастрофи не вижив ніхто.