В Європарламенті врешті зрозуміли, що російський флот в Україні - це загроза не тільки українцям |
Про це говорили у Європарламенті під час обговорення нової чорноморської стратегії ЄС, частиною якої є і Україна.
Питання безпеки стало одним з основних під час обговорення Європарламентом у четвер доповіді щодо нової чорноморської стратегії ЄС. У цьому регіоні є низка складних проблем – таких, як переселені народи, заморожені конфлікти, двосторонні суперечки, стратегічне суперництво, що призводить до гонки озброєнь, слабкі демократичні інститути, транскордонна злочинність та погана морська безпека.
Саме тому цей регіон потребує активної політики ЄС та нової стратегії, щоби боротися із такими викликами. Про це йдеться у доповіді Євродепутата від Румунії Траяна Унгуреану, присвяченій новій стратегії ЄС у регіоні. «Чорне море стає все чорнішим і чорнішім. Розвиток подій у регіоні стає дедалі більш непередбачуваним, як, приміром, конфлікт Грузії та Росії 2009 року», - сказав у своєму виступі Траян Унгуреану.
Кримський фактор
Євродепутат наполягає на необхідності посилення системи моніторингу цього регіону і закликає керівництво Євросоюзу створити систему раннього попередження, щоб недопустити дестабілізації та ескалації конфліктів у регіоні.
Зокрема у цьому зв'язку у доповіді висловлюється особливе занепокоєння з приводу подовження дії угоди про дислокацію у Криму Чорноморського флоту Росії та потенційно негативний вплив цього факту на стабільність у регіоні.
«Згортання демократії в Україні та Росії викликають занепокоєння. Відбуваються події, що становлять ризик для безпеки цілого регіону», - наголосив доповідач.
Стратегію «Чороморська синергія» Єврокомісія запровадила три роки тому. Однак, на думку євродепутатів, цього недостатньо. Саме тому Європарламент закликає керівництво ЄС започаткувати нову стратегію в регіоні з адекватними ресурсами, зокрема окремим бюджетом.