Між Балогою і податковою адміністрацією назріває конфлікт |
Згідно з факсограмою, копією якої володіє "Комерсант-Україна", глава СП Віктор Балога "попросив" представників виконавчої влади на місцях і органи, непідзвітні Президентові – Державну податкову адміністрацію і Держказначейство, – "забезпечити контроль і щоденний моніторинг за нарахуванням і відшкодуванням ПДВ".
Слід зазначити, що вже до минулої п'ятниці – за один день – облдержадміністрації повинні були створити комісії, до складу яких крім силових і фіскальних органів мали включити представників бізнесу і ЗМІ, пише видання.
Члени комісії одержать вільний доступ до всієї податкової документації підприємств і реєстрів ДПАУ на відшкодування ПДВ.
На думку секретаріату президента, така публічність у вирішенні проблеми забезпечить "ефективний контроль за відшкодуванням ПДВ".
Для окремих відомств факсограма встановлює конкретні терміни: до 1 листопада ДПАУ повинна розглянути проблемні питання, названі керівництвом підприємств-експортерів, а результати доповісти президентові.
До 15 листопада Мінфіну і Мінекономіки необхідно підготувати пропозиції про внесення змін у законодавство, але не зазначено, про які поправки йде мова.
Глава СБУ Ігор Дріжчаний запевнив, що всі доручення СП будуть виконані в повному обсязі й у вказаний термін. Більш того, після наради в президента 17 жовтня СБУ почала перевірки "усіх процесів, пов'язаних із законністю і прозорістю відшкодування ПДВ".
"Мова йде про боротьбу з корупційними схемами, а це наша компетенція, і ми їх відслідковуємо",– заявив Дріжчаний.
Опитані глави обладміністрації повідомили, що в їхніх регіонах уже створені такі комісії.
За даними видання, у ДПАУ факсограму поки тільки "вивчають", але вже зараз заявили, що вказівки секретаріату президента суперечать законові "Про податок на додану вартість", відповідно до якого головними відповідальними в цьому процесі є ДПАУ і Держказначейство.
"Тоді ми просимо внести зміни в закон, щоб з нас зняли цю відповідальність",– пояснило джерело в ДПАУ. Крім того, податківці проти оприлюднення податкових декларацій: "Підприємство просто подасть на нас у суд і спокійно його виграє".
Юристи вважають пропозиції секретаріату "незаконними", тому що інформація, яку запропоновано зробити публічною, є комерційною таємницею.
"Таким чином, конкуренти довідаються, скільки і хто намагається відшкодувати, а по цих цифрах можна визначити оборот або категорії товарів компанії, – упевнений він. – Якщо це буде без належної правової основи, не виключаю судові позови з забороною виносити цю інформацію", вважає юрист правової групи "Домініон" Михайло Гончарук.