Перший рік від обрання Януковича: обіцянки-цяцянки та зростаючий суспільний вакуум навколо влади |
Раніше Віктор Янукович заявляв, що прагне стати президентом всіх українців та принести країні мир, стабільність та спокій. Проте, за рік після президентських виборів він значно зміцнив свою особисту владу, наполіг на відновленні Конституції, яка надає йому найширші повноваження, і отримав критику з боку опозиції та Венеціанської комісії, яка визнала, що "поточне конституційне поле держави не має достатньої легітимності".
Попри це Янукович має підтримку близько третини населення і залишається лідером в рейтингах популярності українських політиків, сказала Deutsche Welle директор фонду "Демократичні ініціативи" Ірина Бекешкіна. Водночас, така ситуація, за її словами, свідчить не про міцність позиції Президента, а про розчарування більшості населення в діючих політичних силах та їхніх очільниках.
Нема альтернативи
Лідерство Януковича, сказала експерт, є наслідком відсутності політичної альтернативи на тих територіях, де він дістав підтримку на виборах торік. Ще тоді, як нагадала Бекешкіна, кількість виборців, які проголосували за Януковича, приблизно дорівнювала кількості тих, хто голосував за Тимошенко і проти всіх, а значить – проти Януковича.
"Не можна сказати, що він абсолютний переможець і може робити в Україні все, що завгодно. В нього немає такої підтримки, яку мають Медведєв чи Лукашенко. Я думаю, саме з цим і пов'язане максимальне затискання демократії і самих механізмів, які б могли породити альтернативні політичні сили", - каже Бекешкіна.
Раніше європейська й світова громадськість вже піддавали Януковича за кримінальне переслідування політичних опонентів, погіршення ситуації зі свободою слова та репресії проти правозахисників і громадських активістів.