Головна причина подорожчання пального - корупція |
За попередній тиждень в Україні ціни на пальне збільшилися на 3, 8%. Натомість найбільші оператори ринку нафтопродуктів мають намір ще підвищити ціни на бензин до 10-10,2 гривень за літр. Пояснюють нафтотрейдери таку необхідність зростанням цін на нафту та збільшенням ставок акцизного збору на нафтопродукти.
Голова Інституту власності і свободи Дмитро Ляпін переконаний, що українські ціни на бензин зросли не через світову кон’юнктуру. Головною причиною подорожчання пального, на його думку, є висока вартість ведення бізнесу через корупцію. «Високий рівень корупції розкручує махових збільшення ціна на паливо. А це дуже небезпечно для соціального клімату», - сказав Дмитро Ляпін. Якщо ціни на бензин і надалі підвищуватимуться, то Україні не уникнути «соціальних бунтів», припускає експерт.
Вчитися енергоощадливості
Директор Аналітично – дорадчого центру ООН «Блакитна стрічка» Марчін Свєнчіцкі наголошує, що нині ціна на бензин в Україні ще не є критичною. Він переконаний, що ціна енергоносіїв має бути високою, аби українці навчилися їх цінувати та економити.
Незаможним він пропонує компенсувати з бюджету частину вартості пального. «Хто платив за дешеву енергію? Той же самий споживач, але не той, хто використовує цей бензин, а всі українці через податки. Це погане рішення проблеми», - вважає Свєнчіцкі.
Утримувати ціну
Український уряд має своє бачення стабілізації ситуації. За дорученням Кабміну, експертно-аналітична група із питань стабільного функціонування ринку нафти й нафтопродуктів та розвитку нафтопереробної промисловості встановила верхню межу цінового коридору на бензин А-95 у розмірі 9,5 грн./л, на дизельне пальне – 9 грн./л. Прем'єр-міністр Микола Азаров не виключає, що уряд може запровадити механізм закриття АЗС, які необґрунтовано підвищують ціни на бензин. Також НАК «Нафтогаз України» планує додатково закупити вуглеводні для стабілізації ціни на бензин в Україні.