У значній кількості сучасних секуляризованих демократій існує тенденція громадян визначати себе поза будь-якою релігією |
Так твердять дослідники, які виявили постійне зростання кількості людей невіруючих і змоделювали майбутнє на прикладі 9 країн.
Математична модель брала до уваги співвідношення кількості віруючих респондентів до соціальних мотивів їхньої віри.
Американське фізичне товариство США дійшло висновку, що релігія у 9 досліджуваних країнах зникне.
Дослідники взяли до уваги анкетні дані переписів населення за останні 100 років в Австралії, Австрії, Канаді, Чеській республіці, Фінляндії, Ірландії, Нідерландах, Новій Зеландії та Швейцарії.
Модель будували на основі нелінійних диференціальних рівнянь, які широко використовуються для опису перехідних процесів у механіці, фізиці, біології, економіці та ін.
Один із дослідників Деніел Абрамс застосував подібну модель у 2003 році і обґрунтував подібним чином математично причини зникнення мов, якими говорять меншості у світі.
Абрамс твердив, що число носіїв мови визначає її вигідність для людей.
Ричард Вінер з університету в Арізоні (США) каже, що ідея полягає у тому, що більші соціальні групи привертають до себе більше нових членів, якщо припустити, що такі соціальні групи мають соціальний статус та доцільність:
"Наприклад, серед мов Перу більш "вигідною" і "статусною" є іспанська мова, а не індіанців Кечуа (вимираюча мова). Подібним чином, є певний статус чи доцільність у приналежності до певної релігії".
Ричард Вінер твердить, що "у значній кількості сучасних секуляризованих демократій існує тенденція громадян визначати себе поза будь-якою релігією. У Нідерландах кількість таких людей сягає 40%, а найвищий показник - у Чеській республіці, 60%".
Математична модель виявила подібні тенденції в усіх досліджених суспільствах у напрямку до зникнення релігії.