Щоб ніхто не заважав дерибану, чиновники засекретили генплани міст |
Жодне місто Харківської області не надало правозахисникам ані інформації про генплан, ані самих генпланів. Як повідомив Deutsche Welle керівник Східноукраїнського центру громадських ініціатив Володимир Щербаченко, спочатку чиновники посилалися на те, що генплани є “державною таємницею”.
Згодом, після втручання СБУ, чиновники у регіонах подавали іншу причину — мовляв, генплан є документацією під грифом “для службового користування”. Правозахисник вважає існування будь-яких грифів незаконним. Центр ще торік оскаржив у суді кожну відмову. Але справи або не розглядаються по суті, або у позові відмовляють, нарікає він.
На шкоду городянам
Чиновники дуже часто приховують зміст генпланів, аби ніхто не дізнався про їхні помилки та прорахунки. Крім того, вважає Володимир Щербаченко, відсутність детального плану міста , наприклад, на офіційних сайтах мерії, шкодить не тільки громадянам, які хочуть, наприклад, дізнатися, що буде на їхньому подвір’ї за 5 років, але й потенційним інвесторам. Це, каже Щербаченко, на користь нечистим на руку чиновникам. “Це можливість торгувати інформацією, приховувати, надавати на вибіркової основі знайомим бізнесменам, там де чиновники мають свою частку”, - зауважує правозахисник.
Депутати теж без доступу
Не кожний слідчий прокуратури, принаймні, у Харкові, може в мерії отримати усю інформацію про генплан. Але більшою проблемою у Східноукраїнському центрі громадських ініціатив вважають “необізнаність “ депутатів.
“Абсолютна більшість депутатів не має права роботи з документами з обмеженим доступом, але вони їх приймають, ухвалюють, навіть не ознайомившись зі змістом генплану ”.-, каже керівник Східноукраїнського центру громадських ініціатив.
За його словами, лише 5 зі 196 міськрад, до яких було скеровано запити, надали інформацію та креслення.