![]() |
Учені створили пластик, який вміє самовідновлюватись |
Еластичний полімер, винайдений Марком Бернуортом, зможе самостійно "затягуватися" протягом хвилини, перебуваючи під впливом ультрафіолетових променів. Вчені стверджують, що процес "ремонту" працює навіть тоді, коли він перебуває під навантаженням близько 8 кПа.
Склад цього полімеру грунтується на хімічній взаємодії цинку і ліганда, що дозволяє обробляти УФ-променями не весь матеріал, а лише пошкоджені області.
На відміну від звичайних полімерів, наприклад полістиролу, з якого зроблені чашки в торгових автоматах, молекули в новому еластичному полімері не пов'язані сильними ковалентними зв'язками.
"Самозагоювальні" матеріали в останні роки набувають все більшої популярності. У 2009 році був розроблений полімер на основі поліуретану, який під впливом ультрафіолету міг "вилікувати" себе протягом години.
Такий матеріал, зокрема, міг би використовуватися в якості покриття для автомобілів, телефонів і інших пристроїв.
Процес "ремонту" винайдених раніше полімерів грунтувався на формуванні хімічних зв'язків між органічними сполуками. Головну роль у цьому процесі відігравала реактивна хімічна речовина, яка при пошкодженні розпадалася на дві частини, а під впливом ультрафіолетових променів самостійно поєднувалась.