Україна не отримає безвізового режиму з ЄС до початку Євро-2012 |
За їхніми прогнозами, доти Києву вдасться завершити лише виконання першої фази Плану дій з лібералізації візового режиму.
"Для того, щоби запровадити безвізовий режим, Україна має виконати набір критеріїв. До цього моменту ставити питання так просто некоректно", – зазначив начальник відділу юстиції, свободи та безпеки департаменту Євросоюзу у МЗС України Єгор Божко.
За його словами, Україна на переговорах з ЄС про лібералізацію візового режиму виходить саме з цієї позиції. Регулярні пронози депутатів про запровадження безвізового режиму з ЄС вже за два-три роки формують в суспільстві неадекватні очікування і є нічим іншим, ніж популістськими заявами, сказав науковий директор Інституту Євро-Атлантичної співпраці Олександр Сушко.
На його думку, такі прогнози дезорієнтують суспільство оскільки не вказують на проблеми, які ще слід подолати: "Питання безвізового режиму - це навіть не питання укладення двосторонньої угоди. Тому, що безвізовий режим надається рішенням Ради ЄС. А деякі наші депутати, навіть із багажем посольської роботи цього не знають", – зазначив Сушко.
Набір факторів
Він не виключив, що перший етап виконання Плану дій з лібералізації візового режиму, який передбачає врегулювання законодавчої бази країни, може бути завершений до кінця цього року. А в разі, як бюрократичні перепони та брак політичної волі в уряду уповільнять цей процес – цей етап завершиться в середині майбутнього року. По тому, Україні належить виконати "другу імплементаційну фазу, яка триватиме довше, ніж перша, законодавча", сказав експерт. Більш точний прогноз її завершення, за його словами, не дозволяє велика кількість факторів, які впливатимуть на її перебіг. На думку Сушка, частина цих факторів не залежить не лише від України.
Експерт не виключив, що під час ухвалення Євросоюзом політичного рішення про безвізовий режим для України, ситуація може ускладнитися через загострення міграційної ситуації в Європі та світі, або внаслідок інших політичних ризиків всередині окремих європейських держав. Представник МЗС України Божок заперечив наявність міграційної загрози з боку України для Євросоюзу. Він сказав, що в Брюсселі та європейських столицях "це також добре розуміють".
Потенційна міграція
Експерт Інституту соціології НАН України Ірина Прибиткова повідомила, що згідно зі статистикою, від 2005 року масова еміграція з України припинилася. Прибиткова застерегла від «демонізації» результатів соціологічних опитувань, за якими більше половини української молоді готова виїхати на постійне проживання за кордон.
Експерт назвала цей показник "потенційною міграцією", яка не віддзеркалює справжніх міграційних процесі. На її думку, ці дані радше свідчать про соціальне самопочуття населення, ніж про серйозність намірів залишити батьківщину.