- свій шлях до Місяця радянський «Луноход» розпочав в Україні. Для підготовки команди, що ним керувала, та для випробовувань самого апарата в кримських горах під Сімферополем було створено спеціальний «місяцедром». У 70-х на Місяць було запущено всього два «трактори» — «Луноход-1» та «Луноход-2». Під час виконання місячної місії «трактористи» теж знаходилися в Криму — у центрі керування в селищі Шкільне. Пізніше зі Шкільного керували роботою космічних кораблів «Союз», брали участь у здійсненні першої міжнародної стиковки «Союз»-«Аполон», відстежували перший, і єдиний, політ радянського «човника» «Буран». Після проголошення незалежності України центр у Криму було майже повністю знищено...
Дефіцит газу в Росії до 2010 року може досягти 120 млрд. кубометрів. Газову кризу можуть спровокувати занадто високі темпи експорту газу й помітний ріст його внутрішнього споживання.
Про це заявив на конференції, яка була присвячена проблемам російських природних монополій, генеральний директор Інституту проблем природних монополій Юрій Саакян.
На думку вченого, до гострого дефіциту газу країну може привести зниження газовидобутку, трудомісткість нових родовищ, відсутність серйозних зусиль у розробці енергозберігаючих технологій. Але головна причина, що може спровокувати газову кризу в Росії, - занадто високі темпи експорту газу й помітний ріст його внутрішнього споживання.
Вчений попередив: якщо зусилля по виправленню ситуації, що склалася, будуть недостатні, газовий колапс продовжиться, а до 2020 року дефіцит досягне майже 350 млрд. кубометрів.
Для запобігання загрози дефіциту, на думку Саакяна, найважливішим має стати оптимізація газоспоживання всередині країни, а також впровадження енергозберігаючих технологій в електроенергетиці та ЖКГ.
Тим часом, за даними очолюваного ним інституту, раціональне використання газових ресурсів дозволить до 2010 року заощадити до 50 млрд. кубометрів газу, а до 2020 року - до140 мільярдів.