Кінець багатовекторності. Кремль наполягає, щоб Україна визначилася |
Про це сьогодні на прес-конференції в Москві сказав міністр закордонних справ Росії Сєргєй Лавров.
«Я не можу погодитися з тим, що ми намагаємося когось кудись загнати, тим більше загнати Україну в Митний союз. Про це говорив Президент Росії, голова уряду Російської Федерації висловлювався. Йдеться про те, щоб Україна зробила вибір – чи зацікавлена вона вступати до Митного союзу чи не зацікавлена в цьому», - сказав Лавров.
За його словами, це гранично ясно було роз`яснено російськими керівниками.
Лавров нагадав слова Президента Росії Дмітрія Медвєдєва про те, що неможливо бути наполовину в Митному союзі, а наполовину бути поза ним.
При цьому він зазначив, що в перспективі питання про створення зони вільної торгівлі між країнами Митного союзу і ЄС має стати предметом переговорів.
«Зони вільної торгівлі грунтуються на загальних принципах, але конкретні аспекти того або іншого режиму можуть відрізнятися, тому тут потрібно вести переговори з повним розумінням того, що знаходиться в якій структурі», - сказав Лавров.
У відповідь міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко зазначив, що Україна не має можливості для повноцінної участі у Митному союзі Росії, Білорусі і Казахстану.
«Ми вважаємо, що сьогодні, на жаль, реальних можливостей для повноцінної участі у Митному союзі не існує, хоча б виходячи з того факту, що Україна є членом СОТ, а наші три держави-партнери - ще ні», - сказав Грищенко.
За його словами, відповідальні за економічні питання представники ведуть переговори про вироблення умов співпраці між державами.
Грищенко сподівається, що під час переговорів аргументи сторін будуть почуті, і буде знайдена та формула, яка дозволить розвивати відносини між двома державами на основі стратегічного партнерства.
Керівник МЗС також зазначив, що Україна поки ще не одержала формальної відповіді на пропозицію про співпрацю з Митним союзом у форматі «три плюс один», і відповідні переговори продовжуються, причому не лише з Росією, але й з іншими членами Митного союзу – Білоруссю і Казахстаном.
«Консультації ми ведемо не лише у Москві, але й в інших столицях, і розраховуємо на позитивний результат», - сказав Грищенко.
При цьому міністр підкреслив, що переговори між Україною і ЄС про підписання угоди про асоціацію, яка включає угоду про зону вільної торгівлі, виходить на фінішну пряму.
Довідка. З 1 січня 2010 року в рамках Євразійської економічної співдружності діє Митний союз Росії, Білорусі і Казахстану.
6 липня 2010 р. набув чинності Митний кодекс Митного союзу, за яким домінуючий вплив має Росія.
1 липня 2011 року на внутрішніх кордонах Митного союзу Росії, Білорусі і Казахстану був знятий митний контроль.
З 1 січня 2012 року країни об`єднаються в Єдиному економічному просторі, на якому застосовуватимуться єдині принципи роботи бізнесу. Крім того, лідери країн планують створити єдиний валютний простір на території Митного союзу.
Росія пропонує Україні спільно встановлювати зону вільної торгівлі з Європейським Союзом після приєднання до Митного союзу і встановлення Єдиного економічного простору в рамках Росії, Білорусі, Казахстану і України.