Держбюджет-2012: додаткові кошти для силовиків, скорочення соціальних витрат |
Провладні депутати називають документ "професійним й успішним". Опозиція застерігає: тепер бідні стануть ще біднішими.
Голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов заявив, що урядовий проект бюджету-2012 готовий до розгляду та містить у собі "багато нововведень". Один з керівників парламентського комітету з економічної політики Олексій Плотніков в інтерв'ю Deutsche Welle назвав поданий урядом документ "спокійним, виваженим та професійним". За словами депутата, в проекті "немає чогось надзвичайного, а є зрозумілі показники економічного зростання".
Плотніков вважає "чудовим" закладений урядом дефіцит бюджету у 2,5 відсотка. А прогноз інфляції у 7, 9 відсотка назвав "нормальним для України". Депутат зазначив, що бюджет враховує "найпесимістичніші прогнози", але навіть за таких умов "виглядає досить привабливо". За словами Плотнікова, в проекті бюджету на 12-14 відсотків зростають пенсії, мінімальні заробітні плати, встановлюються відповідні виплати бюджетникам. І що "з цієї точки зору бюджет враховує всі соціальні очікування".
Опозиція вже хоче радикального перегляду
Натомість, віце-спікер парламенту, депутат фракції БЮТ-"Батьківщина" Микола Томенко вважає, що урядовий проект бюджету "неправильний концептуально". На його думку, він написаний "для дуже багатих людей і бюджетних преференцій для їхнього бізнесу, а бідних робить ще біднішими". Томенко навів такі цифри: "на охорону здоров'я – мінус шість відсотків, на розвиток фізкультури та спорту – мінус 15 відсотків". Збільшується фінансування, за словами віце-спікера, лише тих проектів, "які лобіюються певними чиновниками".
Томенко погрозив парламентській більшості громадським обговоренням бюджету із залученням експертів, фахівців та місцевої влади, а також радикальним переглядом видаткової частини на утримання влади. Він обурився намірами уряду збільшити фінансування МВС "на 570 мільйонів гривень, СБУ – на 235 мільйонів, генпрокуратури – на 207 мільйонів, а державного управління справами – на 50 мільйонів".
Антисоціальна тенденція
Цю тенденцію підтвердив і голова громадської організації "Комітет економістів України" Андрій Новак, який в інтерв'ю Deutsche Welle назвав нинішній проект бюджету "бюджетом на користь можновладців". Економіст виділив три головні особливості проекту бюджету-2012. Перша з них – подальше зменшення частки ВВП, яка розподіляється через бюджетну систему, що означає "скорочення виконання державою своїх соціальних функцій". Новак підрахував, що ще 4-5 років тому бюджетна система в структурі ВВП мала 31-32 відсотки, а тепер лише 28 відсотків.
Ще однією недоброю новиною Новак вважає "гіперцентралізовану бюджетну систему". За нинішнім проектом бюджету 80 відсотків доходів має розподілятись через центральний бюджет і лише 20 відсотків – через місцеві бюджети. "Радянська економіка, яка вважалася дуже централізованою, в 90-му році мала це співвідношення лише 52 на 48", – зазначив економіст. Він підтвердив і згадане Томенком скорочення соціальних виплат: "4-5 років тому соціальні статті займали 65-66 відсотків, а тепер уряд пропонує лише 58 відсотків. Економічна система в цілому стає дедалі менше соціально орієнтованою".
Економіст також вказав на небезпеку того, що він назвав "надмірною залежністю від ПДВ". 55 відсотків всіх надходжень, за його словами, передбачається отримати за рахунок збирання податку на додану вартість, а решта 45 відсотків припадає на всі інші податки, збори, мита та акцизи. Це, як вважає економіст, робить бюджетну систему незбалансованою і важко прогнозованою. "Незважаючи на проголошену податкову реформу, новий Податковий кодекс лише закріпив структуру податкових надходжень, яка хаотично складалася впродовж останніх років", – зазначив експерт. Він вважає, що й нинішній, і попередній уряди розробляли і розробляють антисоціальні проекти бюджетів, відстоюючи через них інтереси лише прихильних до влади олігархів.