Ринку немає, але тарифи будуть ринковими |
Про це повідомило джерело в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості , пише Комерсант-Україна.
Фактично Україна зобов'язалася перейти до нового устрою енергоринку, сказав співрозмовник видання.
"Для європейських компаній повинна бути відкрита можливість імпорту природного газу, його видобутку в Україні, транспортування по території країни і продажу на внутрішньому ринку", - розповів він.
За його словами, протягом чотирьох років країна зобов'язана підвищити до ринкового рівня тарифи на газ і електроенергію для населення і теплокомуненерго.
"За цей час повинна бути налагоджена система прямих договорів між споживачами і виробниками", - сказало джерело в Міненерго.
Зазначимо, Україна і ще вісім країн-членів організації зобов'язалися до січня 2015 року провести реформу ринку газу та електроенергії за європейським зразком.
Рішення було ухвалено на засіданні ради міністрів ЕС 6 жовтня в Кишиневі.
Від “Аратти”: ні для кого не таємниця, що послуги ТКЕ в Україні - регіональна монополія. Споживач, згідно з чинною нормативною базою не має ні фізичної, ні іншої можливості обирати постачальника "послуг". Отже, казати про ринкові стосунки у цій сфері або елементарна безграмотність, або свідома брехня.
Для того, аби споживач міг обирати постачальника тепла або газу - потрібні астрономічні капіталовкладення і десятьки років для розбудови альтернативних систем постачання. Тобто, існуюча система має бути повністю перероблена.
Однак виникає питання, наскільки можливо систему демонополізувати? Можливо і реально тільки в системі тепло-водопостачання, поступово демонтувавши централізовані мережі, замінивши їх індивідуальними та будинковими. Але, наразі це просто неможливо, бо тоді олігархат втратить мільярдні прибутки, а тому влада прямо і однозначно заборонила навіть рух у цей бік..
А щодо постачання газу і питної води - казати про демонополізацію чи створення ринку - утопія. Бо у більшості міст - це просто неможливо з технічної точки зору. Та й не потрібно. І тому підприємства, які надають ці послуги мають бути виключно власністю міцевої громади, а не засобом відкачки громадських грошей у приватні кишені.