Незалежне правосуддя. Влада посилила тиск на вищу судову інстанцію |
Про це на брифінгу повідомив заступник Генпрокурора та член вищої ради юстиції Михайло Гаврилюк.
У профільному парламентському комітеті припускають, що ці дії можуть бути пов’язані з тиском на суддів Верховного суду напередодні виборів нового голови Верховного суду. У Генпрокуратурі такі припущення заперечують.
Кількох суддів Верховного суду звинувачують у тому, що у 2009-2010 роках вони незаконно змінили 15 небезпечним злочинцям вироки з довічного ув’язнення на 15 років позбавлення волі. За словами заступника Генпрокурора та члена вищої ради юстиції Михайла Гаврилюка, з відповідною ініціативою виступили народні депутати, які надали інформацію про порушення присяги суддями.
«Незрозуміло, з яких підстав судова палата з кримінальних справ Верховного суду в порядку виключного провадження переглянула всі ці вироки і з грубим порушенням вимог кримінального законодавства змінила їм міру покарання. Після розгляду Вищою радою юстиції всі прізвища суддів будуть названі», – зазначив він.
Генпрокуратура тисне на суддів за вказівкою з Банкової?
Заступник Генпрокурора зазначив, що частину суддів, яких підозрюють у вчиненні незаконних дій, уже звільнили з посад за власним бажанням.
Також Михайло Гаврилюк зауважив, що відкриття провадження Вищою радою юстиції «ні в якому разі не пов’язане з ротацією голови Верховного суду» і запевнив, що «матеріали будуть розглянуті об’єктивно».
Натомість, член парламентського комітету з питань судочинства, позапартійний Святослав Олійник дотримується протилежної думки.
«Сценарій тиску на Верховний суд вибудовується далеко поза межами суду, в політичному центрі. В даному випадку процесом керує адміністрація Президента. Кінцевою метою є те, щоби судді Верховного суду, на який скерована ця дія, були поступливішими при виборах голови Верховного суду. Очевидно, йдеться про суддів, лояльних до чинного голови», – каже Олійник.
Святослав Олійник вважає дуже показовим, що заяву про відкриття провадження щодо суддів Верховного суду зробив саме представник Генпрокуратури.
«Те, що претензії до суддів Верховного суду в момент переобрання голови озвучує представник Генпрокуратури, вже є вкрай нецивілізованим. Це треба розглядати виключно як втручання у ситуацію всередині Верховного суду», – стверджує народний обранець.
Наприкінці вересня голова Верховного суду Василь Онопенко змушений був скасувати проведення пленуму, на якому би мали обрати нового голову Верховного суду.