Хроніки дерибану. НАК “Нафтогаз” спочатку розділять, а потім “реформують” |
Таку думку висловив директор енергетичних програм Центру "НОМОС" Михайло Гончар під час круглого столу "Чим закінчиться газовий конфлікт України з Росією", організованого Інститутом Горшеніна.
Кажучи про причини затягування реорганізації «Нафтогазу», Гончар зазначив, що реформування компанії закінчиться приватизацією її активів. «Поки що ж реформування «Нафтогазу» не відбувається, оскільки між конкуруючими олігархічними групами немає чітких домовленостей, затверджених на найвищому рівні, про те, кому що дістанеться. «Нафтогаз» - це ціла імперія підприємств: видобувних, транспортних, реалізуючих. В Україні існує три потужні вертикально інтегровані політико-олігархічні групи, кожна з яких вже відкусила шматок енергетичного сектору і збирається прихопити ще», - сказав експерт.
При цьому він переконаний, що реформа «Нафтогазу» має відповідати інтересам держави і зобов'язанням України перед європейським співтовариством, узятим нею в енергетичній сфері. «Але, на жаль, у цьому напрямку нічого не робиться. Поки що ми можемо говорити тільки про міжолігархічні переговори», - додав Гончар.
Як повідомлялося раніше, 2 вересня прем'єр-міністр України Микола Азаров повідомив, що після завершення реформування НАК «Нафтогаз України» і виведення з неї компаній, які займаються транзитом і видобуванням газу, «Нафтогаз» буде ліквідований. Також Азаров підкреслив, що ліквідація компанії приведе до перегляду діючих газових контрактів з «Газпромом».
Після цього голова правління ВАТ «Газпром» Олексій Міллер заявив, що НАК «Нафтогаз України» припинить своє існування після злиття з «Газпромом», після чого будуть переглянуті всі існуючі угоди щодо співпраці двох компаній.
Того ж дня Президент України Віктор Янукович доручив прем'єр-міністру Азарову до 1 жовтня забезпечити підготовку і подати на розгляд Керуючої ради Комітету з економічних реформ проект програми реформування «Нафтогазу».