![]() |
За “чесні вибори”. Нардепи більшості не зацікавлені у свободі слова, а значить - у об’єктивному виборі |
Так оцінили проект парламентської постанови незалежні юристи.
Необхідний мінімум для нормальної роботи ЗМІ під час виборчої кампанії – так назвав проект парламентської постанови про заборону перевірок ЗМІ під час виборів юрист Асоціації видавців періодичної преси України Олександр Дяченко. Цей документ, розглянутий Верховною Радою в першому читанні, має бути остаточно ухвалений наступного тижня. Водночас Дяченко зазначив, що багато структур влади керуються не самою постановою, а інструкціями свого керівництва. І як ті інструкції будуть складені – "залежить від креативності" можновладців.
Перевірки ЗМІ під час виборів слід було заборонити законом, а не щораз ухвалювати постанови до виборів, наголосив директор Інституту медіа права Тарас Шевченко. Він нагадав, що депутати завалили вже кілька таких проектів законів, а тепер "намагаються сподобатись журналістам". Проте, на відміну від законів, парламентські постанови рекомендаційні, а не обов’язкові до виконання. А надто на тлі недружнього щодо преси нового виборчого закону. За ним, нагадав експерт, ЗМІ можуть взагалі закривати за "грубі порушення", які не визначені законом і будуть визначатися на розсуд суддів.
Зачароване коло
Через це, як вважає Шевченко, врегулювання діяльності преси на час виборів нагадує зачароване коло. "Якщо зробити відповідальними політиків – почнуть знімати з реєстрації опозиціонерів за "порушення" правил виборчої кампанії. Якщо ЗМІ, то їх закриватимуть лише через лояльність до опозиції, за надуманими причинами ", – сказав Шевченко.
Олександр Дяченко вважає, що гостроти проблемі додає невиконання та довільне тлумачення навіть існуючих законів. Саме це, на його думку, є причиною щораз більшого тиску на ЗМІ. Наслідком такого правник вважає те, що ЗМІ дедалі частіше взагалі відмовляються розміщувати виборчу агітацію та воліють не заробляти на політичній рекламі. "ЗМІ – це бізнес, а для відмови від заробітку на виборчій рекламі мають бути дуже серйозні підстави", – наголосив Дяченко.