На Марсі колись були океани |
Дослідники вивчили верхній шар поверхні планети. Було встановлено, що ґрунт рівнин, розташованих в північних широтах, являє собою низкощільний матеріал.
"Ми визначили, що це осадові відкладення, які, можливо, містять у великій кількості лід. Це доводить, що раніше на цій території знаходився океан", - заявив провідний дослідник Жеремі Мужино.
Апарат Mars Express оснащений радаром MARSIS, який здатний вивчати ґрунт на глибині до 60-80 м. "По всій цій глибині ми спостерігали осадові породи і лід", - сказав астрофізик Вледек Кофман.
Верхній шар ґрунту планети, який радар виявив завдяки слабкій відбивній здатності, складається з донних відкладень стародавнього океану, зробили висновок астрономи. Такі породи зазвичай мають низьку щільність і складаються з дрібних гранул, які утворилися під впливом води (рідина підточує ґрунт, вимиваючи окремі шматки).
Вважається, що в історії Червоної планети було як мінімум два океани. Перший - 4 млрд років тому, коли переважав теплий клімат. Другий - 3 млрд років тому, коли в результаті посиленої геотермальної активності підповерхневий лід розтанув, і вода по підземних каналах наповнила низинні ділянки планети, утворивши єдиний океанічний простір.
Нові відомості дозволяють не тільки підтвердити сам факт наявності океану в минулому, а й визначити приблизне розташування і час, протягом якого він покривав поверхню Марса.
За підрахунками Мужино, океан проіснував не більше одного мільйона років. Потім вода або замерзла, або пішла глибоко під поверхню, або випарувалася в атмосферу. Вчений вважає, що цього часу було б недостатньо для утворення живих організмів.