Янукович у глухому куті |
У січні до Києва мав приїхати президент Німеччини Кристіан Вульфф. Це мав бути помпезний державний візит з нагоди 20-річчя встановлення дипломатичних відносин між Україною і Німеччиною. Принаймні так собі це уявляли в адміністрації Віктора Януковича, коли торік у травні запрошували німецького президента. Однак згодом розвиток подій у Києві змусив забути про зустрічі на найвищому рівні з європейськими лідерами: провідні опозиційні політики Юлія Тимошенко і Юрій Луценко - за ґратами, дедалі частіше лунають заяви про наступ на свободу ЗМІ та утиски опозиції.
Зрештою, замість урочистостей на державному рівні двадцята річниця відносин України і Німеччини вилилася у стисле привітання на адресу президента Вульффа і канцлера Меркель, вивішене на сайті Януковича. Ні про які офіційні візити німецького керівництва поки і мови бути не може, зауважив в інтерв’ю Deutsche Welle експерт німецького фонду Бертельсманна Корнеліус Охманн. «За два роки президентства Янукович зайшов у зовнішньополітичний глухий кут. Він недооцінив реакцію Заходу на те, що за сумнівних обвинувачень кинуто за ґрати його найбільшу політичну суперницю – Юлію Тимошенко. Янукович серйозно прорахувався», - зазначає німецький політолог.
Невиконані обіцянки
Коли Віктор Янукович два роки тому переміг на президентських виборах, у Брюсселі висловлювали сподівання на новий етап у відносинах з Україною. Адже європейські партнери були втомлені політичними чварами між Ющенком і Тимошенко, а також напруженням, яке панувало між Україною і Росією після «помаранчевої революції». «В України є неймовірний потенціал. Україна може мати величезний зиск з того, що наближена і до ЄС, і до Росії», - розсипався у компліментах президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу під час першого візиту Януковича до Брюсселя. Однак ні на європейському, ні на російському напрямку у Києва наразі «не складається».
Зустрічі з російським керівництвом із середини минулого року стали значно рідшими: дається взнаки невирішеність болючого для України питання зависокої, на думку Києва, ціни на російський газ. Тим часом на західному напрямку українському президенту доводиться заповнювати свій графік участю у таких заходах як бізнес-ланч на форумі у Давосі або панельна дискусія на конференції з питань безпеки у Мюнхені. «Все це є лише зайвим свідченням того низького рівня, до якого зараз зведено відносини України з країнами ЄС. І в Давосі, і в Мюнхені зібралися чимало перших осіб з усієї Європи. Але Янукович мав не більше двох зустрічей. Це багато про що свідчить», - зауважив в інтерв’ю Deutsche Welle екс-міністр закордонних справ Борис Тарасюк. Голова комітету Верховної Ради з питань європейської інтеграції прогнозує, що рівень міжнародної ізоляції Януковича буде поглиблюватися. «Обіцянки, які він вже не раз давав західним партнерам, не мають жодних наслідків», - пояснює Тарасюк. Йдеться про реформи у сфері правосуддя, насамперед про невиконані обіцянки щодо скасування радянських норм Кримінально-процесуального кодексу, які передбачають кримінальну відповідальність за політичні рішення. Саме на підставі цих положень було засуджено Юлію Тимошенко за підписання газових угод з Росією, які, як встановив суд, «завдали державі масштабних збитків».
Корнеліус Охманн наголошує, що західні партнери втратили довіру до українського президента, який дискредитував себе переслідуванням політичних опонентів. «Нині Януковичу і його оточенню йдеться передовсім про збереження влади, про максимізацію прибутків. Навряд чи наступними роками будуть якісь прориви у відносинах з ЄС», - прогнозує Охманн.