Вибори в Росії: міжнародні спостерігачі побачили “український досвід” шахрайства |
Російські громадські організації, які контролювали вибори, говорять, що вибори були позначені численними маніпуляціями. Більшість з них були з арсеналу вже випробовуваних часом, але з’явилися і нові.
«Важливо не те, як голосують, а те, як рахують»
Найбільш традиційною фальсифікацією виборів є вкидання бюлетенів у скриньку для голосування. Це можуть робити як окремі виборці, так і офіційні особи на виборчій дільниці під час голосування, або вже під час підрахунку голосів.
Російські члени виборчих комісій мають багаторічний досвід фальсифікації виборчих протоколів вже після закінчення голосування, коли спостерігачі покидають виборчі дільниці. Спостерігачі з Організації з Безпеки і співпраці в Європі говорять, що вони помітили порушення при підрахунку голосів у третині дільниць, де вони були присутні.
«Карусель, карусель – це є радість для нас…»
Давно випробуваним методом є кількаразове голосування на різних дільницях, так звана «карусель». Автобуси, наповнені виборцями, курсували Москвою 4 березня. Активісти руху «Наші» з віддалених міст мали можливість не лише побувати в Москві, але і взяти участь у безкоштовній екскурсії різними виборчими дільницями столиці Росії. За спостереженнями опозиційного політика і антикорупційного блогера Олексія Навального, цьогорічна «карусель» була безпрецедентною за розмірами. Масштаби явища були настільки великими, що Московський виборчий комітет був змушений пояснювати, що насправді «Наші» лише допомагали виборцям дістатися до виборчої дільниці.
Цьогорічна «карусель» мала нові елементи – відкріпні талони, які не здавалися на виборчій дільниці. Таким чином, показуючи той самий документ, вони могли по кілька разів голосувати на різних дільницях. Ще перед тим, як почався процес голосування Центральна виборча комісія видала 2 мільйони відкріпних талонів.
Від «Аратти»: як бачимао, Кремль практично підтвердив, що між Партією регіонів і Єдиною Росією постійно триває обмін досвідом. Зокрема у частині шахрайства на виборах.
Адже, всі кримінальні маніпуляції з бюлетенями під час голосування та підрахунку голосів в Україні давно відомі і доведені до досконалості виконавцями і організаторами. І ми не маємо жодного сумніву, що ці дії, які мають ознаки кримінального злочину в Росії, як і в Україні, залишаться безкарними. В кращому випадку - публічно покарають декількох дрібних виконавців, хоча всім зрозуміло - ця система не ефективна локально, на одній чи декількох виборчих дільницях. Ці системи фальсифікацій ефективні тоді, коли шахрайство відбувається на десятках виборчих округів.